Amatör curling sporcularında ayak intrinsik kas eğitiminin denge üzerine etkisi
The effect of foot intrinsic muscle training on balance in amateur curling athletes
- Tez No: 776774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışma intrinsik ayak kaslarına yönelik yapılan egzersizlerin Curling oyuncularının denge performansı üzerine etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Çalışmamız, 14-22 yaş aralığında 24 gönüllü amatör Curling oyuncusu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan sporcular Grup 1 egzersiz ve grup 2 kontrol grubu şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılara yaş, cinsiyet, dominant taraf, boy, kilo, VKİ ve spor yaşı gibi soruların olduğu değerlendirme formu doldurtulmuştur. Tek ve çift ayak statik ve dinamik denge testleri kinestetik denge cihazı (SportKAT 4000-TS) kullanılarak yapılmıştır. Gruplar içi değerlendirmede“Paired Samples T Test”, gruplar arası değerlendirmede ise“Independet Samples t-Test ”kullanıldı. Tüm değerlendirmelerde p0,05). Gruplar arası değerlendirmede sağ ayak statik denge, çift ayak statik denge ve çift ayak dinamik denge değerlerinde egzersiz grubunda kontrol grubuna göre anlamlı iyileşme görüldü (p0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre egzersiz grubunda grup içinde başlangıca göre çift ayak statik, sağ ayak statik, sol ayak statik, çift ayak dinamik ve sol ayak dinamik denge değerlerinde anlamlı iyileşme görülmüştür. Gruplar arasında ise sağ ayak statik, çift ayak statik ve çift ayak dinamik denge değerlerinde egzersiz grubunda kontrol grubuna göre anlamlı iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to investigate the effect of exercises for intrinsic foot muscles on balance performance of Curling players. Method: Our study was carried out on 24 volunteer amateur Curling players between the ages of 14-22. The athletes participating in the study were divided into two groups as Group 1 exercise and group 2 control group. All participants were asked to fill out an evaluation form with questions such as age, gender, dominant side, height, weight, BMI and sports age. Single and double foot static and dynamic balance tests were performed using a kinesthetic balance device (SportKAT 4000-TS).“Paired Samples T-Test”was used for intragroup evaluation, and“Independet Samples t-Test”was used for intergroup evaluation. Values with p0.05).