Espor takım yönetimine konvansiyonel spor ve espor kulüplerinin yaklaşımlarının incelenmesi
Conventional sports and esports clubs approaches esports team management
  1. Tez No: 776775
  2. Yazar: ALPAR ASER SABUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada konvansiyonel spor ve espor kulüplerinin, espor takım yönetimlerinin incelenmesi, benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bir olguyu kendi gerçekliği içinde derinlemesine incelemek amaçlandığından nitel araştırma yönteminin daha uygun olduğu düşünülmektedir. Araştırmada olgubilim (fenomenoloji) deseni benimsenmiştir. Çalışmada konvansiyonel spor kulüplerinin espor takımlarında görev yapan 3 yönetici ve espor kulüplerinin takımlarında görev yapan 3 yönetici olmak üzere toplamda 6 katılımcı çalışma grubuna dâhil edilmiştir. Çalışma grubundaki yöneticilerin hepsi erkektir. Yöneticilerin yaş ortalaması 30, ortalama deneyim süresi 6 yıldır. Çalışma grubundaki yöneticilerin hepsi birbirinden farklı eğitim alanlarından olmakla beraber lisans mezunudur. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Formun hazırlanma sürecinde yerli ve yabancı literatür taranmış ve alandaki akademisyenler ile görüşmelere dayalı olarak soru havuzu (on sekiz) oluşturulmuş, on sekiz sorudan oluşan görüşme formu uzmanların görüşlerine sunulmuş, hazırlanan sorular anlam açısından Türkçe alan uzmanlarının görüşlerine göre geliştirilmiş, 18 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu hakkında, çalışma grubuna girmeyen yöneticilerin (iki kişi) ve alan uzmanlarının (iki kişi) görüşleri alınarak kapsam ve uzman geçerliği sağlanmıştır. Verilerin analizinde nitel veri çözümleme tekniği olarak betimsel analiz kullanılmıştır. Görüşme yöneticilerden izinleri alınmak suretiyle sorulara verdikleri cevaplar sesli olarak kayıt altına alınmış ve yazılı notlar alınmıştır. Ses kayıtları alınan görüşmeler ses dosyası olarak bilgisayara aktarılmış ve daha sonra araştırmacı tarafından deşifreleri yapılmıştır. Daha sonra veriler kategorilere göre gruplandırılmış ve içerik analizi yapılmıştır. Yöneticilerin görüşleri incelendiğinde, fikir benzerlikleri olduğu kadar fikir ayrılıkları olduğu da saptanmıştır. Bu fikir ayrılıkları, yöneticilerin bulunduğu kulüplerin hedeflerine, bütçelerine ya da yöneticilerin yaşlarına ve yöneticilikteki deneyim yıllarına göre oluşmaktadır. Sonuç olarak espor takımları özelinde espor kulüplerinin, konvansiyonel spor kulüplerine göre yönetim açısından daha özgür oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine conventional sports and esports clubs, esports team management, and to identify similarities and differences. Qualitative research method was used in this study. Qualitative research method is thought to be more appropriate since it is aimed to examine a phenomenon in depth in its own reality. The phenomenology pattern was adopted in the research. In the study, a total of 6 participants, 3 managers working in esports teams of conventional sports clubs and 3 managers working in teams of esports clubs, were included in the study group. All managers in the study group are male. The average age of the managers is 30, and the average experience is 6 years. All of the managers in the study group are bachelor's degree, although they are from different fields of education. In the study, a semi-structured interview form developed by the researcher was used. During the preparation process of the form, the domestic and foreign literature was scanned and a pool of questions (eighteen) was created based on the interviews with the academicians in the field, the interview form consisting of eighteen questions was presented to the opinions of the experts, the prepared questions were developed according to the opinions of the Turkish field experts in terms of meaning, and a semi-structured interview with 18 questions. Scope and expert validity was ensured by taking the opinions of the managers (two people) and field experts (two people) who were not included in the study group. In the analysis of the data, descriptive analysis was used as a qualitative data analysis technique. With the permission of the interview managers, their answers to the questions were recorded and written notes were taken. The interviews, whose audio recordings were taken, were transferred to the computer as audio files and then transcribed by the researcher. Then, the data were grouped according to categories and content analysis was performed. When the opinions of the managers were examined, it was determined that there were differences of opinions as well as similarities of opinions. These differences of opinions occur according to the goals and budgets of the clubs where the managers are located, or the age of the managers and the years of experience in management. As a result, it has been revealed that esports clubs are more free in terms of management compared to conventional sports clubs, especially for esports teams.