Psychometric properties of Sport Resilience Scale and Sport Orientation Questionnaire
Sporda Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Spor Yönelim Anketi'nin psikometrik özellikleri
- Tez No: 728299
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sporda Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Spora Yönelim Anke-ti'nin Türkiye örnekleminde güvenilir ve geçerli olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca, spor dayanıklılığı ve sürekli kaygının Türk geleneksel spor ve eSpor sporcularında spor yönelimini nasıl açıkladığı ve son olarak da geleneksel spor yapan bireysel ve takım sporu oyuncuları arasındaki grup farklılıkları araştırılmıştır. Araştırmanın örnek-lemini eSpor (n=184) ve geleneksel sporlardan (n=182) oluşan 366 katılımcı (91 kadın ve 275 erkek) oluşturmuştur. Veriler, eSpor katılımcıları için Sosyodemografik form, geleneksel spor katılımcıları için Sosyo-demografik form, Sporda Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (SRS), Spor Yönelimi Anketi (SOQ), Connor-Davidson Dayanıklılık Ölçeği (CD-RISC) ve Sürekli Kaygı Envanteri (TAI) ile elde edilmiştir. Sporda Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Spor Yönelimi Anketi'nin yapı geçerliğini anlamak için Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri yapılmıştır. Ayrıca ölçeklerin yakınsak geçerliliğini anlamak için Connor-Davidson Dayanıklılık Ölçeği ile Spor Dayanıklılık Ölçeği ve Spor Yönelimi Anketi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bununla birlikte, sürekli kaygı ve spor dayanıklılığının eSpor ve geleneksel spor açısından spor yönelimini nasıl yor-dadığını anlamak için aşamalı yöntemle çoklu bir regresyon modeli değerlendirilmiştir. Son olarak, bireysel ve takım sporu yapan sporcular arasında Sporda psikolojik sağ-lamlık, spor yönelimi ve sürekli kaygı arasında anlamlı bir fark olup olmadığını görmek için t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, Sporda Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Spor Yönelimi Anketinin Türkiye örnekleminde kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrı-ca, geleneksel spor oyuncuları için regresyon modeli anlamlılık göstermiştir. Ayrıca, eSport oyuncuları için regresyon modeli de istatiksel anlamlılık göstermiştir. Bu çalış-mada, geleneksel spor yapan takım sporu oyuncularının Kişisel Nitelikler ve Düşünce-ler ile Spor Yönelimleri düzeylerinin bireysel sporculara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu, bireysel sporcuların kaygı düzeylerinin ise takım sporu oyuncularına göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak, takım ve bireysel sporcuların Baskılar ve Duygular puanları arasında anlamlı bir fark yoktur. Sonuç olarak bu çalışmada, Türk spor psikolojisi alanında ampirik bulguları artıracak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether Sport Resilience Scale and Sport Orientation Questionnaire reliable and valid in Turkish sample. Hence, how sport resilience and trait anxiety explain sport orientation in Turkish conventional sport and eSport athletes. Lastly, group differences between in-dividual and team sport players were explored. The sample of the study con-sisted of 366 participants (91 females and 275 males) which are composed of eSports (n=184), and conventional sports (n=182). The data was obtained by the Socio-demographic form for eSport athletes, Socio-demographic form for conventional sport athletes, Sport Resilience Scale (SRS), Sport Orientation Questionnaire (SOQ), Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC), and Trait Anxiety Inventory (TAI). Exploratory and Confirmatory Factor Ana-lyzes were conducted in order to understand construct validity of Sport Resil-ience Scale and Sport Orientation Questionnaire. Additionally, correlations among Connor-Davidson Resilience Scale with Sport Resilience Scale and Sport Orientation Questionnaire were examined to understand convergent va-lidity of the scales. However, a multiple regression model with stepwise method were assessed in order to understand how trait anxiety and sport re-silience predict sport orientation in terms of eSport and conventional sport? Finally, t-test was used to see whether there is a significant difference be-tween sport resilience, sport orientation and trait anxiety among individual and team sport athletes. The study results demonstrated that Sport Resilience Scale and Sport Orientation Questionnaire can be used in Turkish sample. Moreover, the regression model for conventional sport athletes showed sig-nificance. Also, the regression model for eSport athletes showed significance. The present study concluded that Personal Qualities and Thoughts levels as well as Sport Orientations of team sport athletes were significantly higher than individual sport athletes whereas anxiety levels of individual athletes were higher than team sport athletes. Lastly, there were no significant differ-ences between Stressors nor Feelings scores of team sport and individual sport athletes. As a result, the results about the psychometric properties of the adapted scales may lead to empirical findings in Turkish sports psychology.