Melengiçli süt dilimi üretim olanakları
Milk slice production opportunities with melengic
- Tez No: 776844
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ABDÜLHEY HAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Melengicli (Pistacia terebinthus) süt dilimi üretim olanaklarının araştırıldığı bu çalışmada, jelatin ve jelatin/nişasta karışımı ile hazırlanan melengiçli süt dilimlerinin bazı özellikleri üzerine depolama şartlarının ve depolama süresinin etkileri araştırılmıştır. Ön denemelerle belirlenen formülasyona göre süt dilimlerinin bir kısmı sadece jelatin ile diğer kısmı ise jelatin/nişasta karışımı ile hazırlanarak buzdolabı şartlarında ve oda şartlarında (aydınlık ve karanlık ortamda) 90 gün süreyle depolanmıştır. Farklı ekstraksiyonlar ile hazırlanan melengiçli süt dilimlerin toplam fenolik miktarlarının 336-224 mg gallik asit/g, antioksidan aktivitesinin (DDPH) 52-28 mg TEAC/g aralığında değiştiği tespit edilmiştir. En çok bulunan fenolik bileşiklerin luteolin, ellagik asit, gallik asit, fumarik asit, Syringic asit olduğu belirlenmiştir. Yağ asitlerinin oleik, linoleik ve palmitik yağ asitlerince daha zengin olduğu saptanmıştır. Yapılan duyusal değerlendirmeler sonucunda ürünün depolama süresince özelliklerini muhafaza ettiği ve panelistler tarafından büyük beğeni kazandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production possibilities of melengic (Pistacia terebinthus) milk slices were investigated, the effects of storage conditions and storage time on some properties of melengic milk slices prepared with gelatin and gelatin/starch mixture were investigated. According to the formulation determined by preliminary experiments, some of the milk slices were prepared with only gelatin and the other part with gelatin/starch mixture and stored for 90 days under refrigerator and room conditions (light and dark environment). The total phenolic amounts of the melengic milk slices prepared with different extractions ranged from 336-224 mg gallic acid/g, the antioxidant activity (DDPH) ranged between 52-28 mg TEAC/g, the most abundant phenolic compounds were luteolin, ellagic acid, gallic acid, fumaric acid, Syringic acid, predominantly fatty acids oleic, linoleic and palmitic fatty acids, as a result of the sensory evaluations, it was determined that the product retained its properties during storage and was highly appreciated by the panelists.