Quality of life for type 2 diabetic patients with disease for more than 10 years in diyala city, iraq
Irak, Diyala ilinde on yili aşan 2. tip diyabet hastalığı olan hastaların yaşam kalitesi
- Tez No: 776845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERDAR ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Arka plan: Diyabet, anormal derecede yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize kronik bir hastalıktır. Diyabetli kişiler, ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli insülin üretemeyebilir veya kullanamayabilir. Amaç: Tip 2 diyabetli hastaların yaşam kalitesini değerlendirmek. Tip 2 diyabet hastalarının bazı özellikleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntemler: Kesitsel tanımlayıcı çalışma tasarımı, Irak'ın Diyala ilinde Aralık 2021'den Nisan 2022'ye kadar gerçekleştirildi. Mevcut çalışma, Diyala Valiliği, Jalawla'daki birinci basamak sağlık sektörüne bağlı sağlık merkezlerinde diyabetik hastalar üzerinde, olası olmayan 200 diyabetik hasta örneği ile yapılmıştır. İlgili literatür kapsamlı bir şekilde taranarak görüşme tekniği ile çalışmanın amacına yönelik bir anket oluşturulmuştur. Ankette yer alan toplam 27 madde vardır. Tüm maddeler, her zaman 3, bazen 2 ve hiçbir zaman 1 olmak üzere üç derecelendirme ölçeğinde ölçülmüştür. Anket beş bölümden olup aşağıda gibi gösterilmektedir: Birinci bölüm: Demografik veriler bu bölüm 7, unsurdan oluşup hemşirelerin demografik özelliklerine odaklanan maddeleri içermektedir (yaş, cinsiyet, medeni durum, meslek, eğitim düzeyi, tip 2 DM hastalığının süresi ve başka bir hastalığınız var mı sorusu). İkinci bölüm: Tip 2 diyabetli hastaların bağımsızlığı. Bu bölüm uyku, yemek yeme, ilaç tedavisi ve çevre ile ilgili yedi soru içermektedir. Üçüncü bölüm: Tip 2 diyabetlilerin günlük fiziksel aktivitelerinden oluşup bu bölüm sağlık hizmetleri, sağlık yönergeleri, hareketlilik ve giyinme hakkında beş soru içermektedir. Dördüncü bölüm: Tip 2 diyabet hastalarının Psikosoyal yönlerini inceleyen bu bölümde, sağlık merkezlerine gitme, başkalarıyla kaynaşma, hafızanın şeker hastalığına etkisi ve şeker hastalığına bağlı korku ve kaygı ile ilgili dört soru yer almaktadır. Beşinci bölüm tip 2 diyabetli hastaların hayata adaptasyonunu inceleyen bu bölümde ibadet yerlerine gitmek, manevi inançları kullanmak, hayatı sevmek ve şifa için meditasyon yapmak ile ilgili dört soru yer almaktadır. Veri toplamak için görüşme tekniği ve anket kullanılmıştır. Veri toplamak için ortalama süre 20 dakika idi. Çalışmada verilerin analizi SPSS 24.0 versiyonu ile tamamlanmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için T. Testi ve bir nova kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde betimsel analizler ayrıca kullanılmıştır. Veri değerlendirmesinde belirlenen anlamlılık düzeyi P ≤ 0.05'tir. Bulgular: Sonuçlar, çalışma örnekleminin sosyo-demografik özelliklerini, %39.0'lık bir yüzde ile 61-70 yaş arası diyabetik hastaların yüksek bir yüzdesini göstermiştir. Sonuçlar ayrıca %56.5'inin erkek olduğunu gösterdi. Medeni duruma göre %92,0 evli ve %25,5 emeklidir. Ayrıca diyabet hastalarının yüksek bir yüzdesinin sadece okuma-yazma bildiği ve hastaların %47,5'inin 10-15 yıldır bu hastalığa sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç ayrıca diyabetin hastaların yaşam kalitesi üzerinde orta düzeyde bir etkiye sahip olduğunu gösterdi, çünkü sonuç yaşam kalitesi, yaş, meslek, eğitim düzeyi ve önceki hastalık için yüksek bir önem gösterirken, cinsiyet ve medeni durumda anlamlı değildi. Sonuç: Çalışmanın sonuçları, tip 2 diyabetli kişilerin %39,0'u 61-70 yaşları arasında olduğunu, %56,5'i erkek olduğunu, %92,0'yi evli olduğunu göstermiştir. Emekliler ise %25,5 oran ile çalışmanın en önemli yüzdeyi oluşturmakla birlikte eğitim düzeyi düşük olan hastaların %23,0'ü okur-yazar olduğunu göstermiştir. Olup diyabet hastalarının çoğu başta yüksek tansiyon olmak üzere başka sağlık sorunları yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Diabetes is a chronic disease characterized by abnormally high blood sugar levels. People with diabetes may not be able to produce or use enough insulin to meet their needs. Objective: To assess the quality of life of patients with type2 diabetes. To identify the relationship between some characteristics of type 2 diabetes patients and quality of life. Methods: The cross-sectional descriptive study design was implemented in Diyala Governorate, Iraq, from December 2021 to April 2022 in Diyala city, and the current study was conducted on 200 diabetic patients in health centers affiliated with the primary health care sector in Jalawla. A questionnaire was created for the purpose of the study using the interview technique. The questionnaire consists of 27 items. Results: As a result, 39% of patients with diabetes were between the ages of 61-70 years. 56.5% of the participants in the study were male. In addition, the results showed that diabetes had a moderate effect on quality of life. As a result of the study, quality of life; While it was quite significant in terms of age, occupation, education level, and previous illness, it was not significant in terms of gender and marital status. Conclusion: The results showed that there are statistically significant differences between Quality of life for type 2 diabetic mellitus and age, occupation, education level and previous disease while non-significant in marital status and gender