Kronik hastalık nedeniyle kliniğe yatan çocukların annelerinde depresyon düzeyleri, evlilik uyumu ve cinsel yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between depression levels, marital adjustment, and sexual life quality in mothers of children hospitalized for chronic disease
- Tez No: 776852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ESRA MERAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kronik hastalığa sahip çocukların tedavi süreçlerinde çocuğun bakım rolü üstlenen anneler fiziksel, emosyonel, sosyal, ekonomik alanlarda güçlük yaşamaktadır. Yaşanılan zorlu süreç ve duygu durum değişiklikleri kadının ruhsal durumunu, eşi ile iletişimini, evlilik uyumunu ve cinsel yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu çalışma, kronik hastalık nedeniyle kliniğe yatan çocukların annelerinde depresyon düzeyleri, evlilik uyumu ve cinsel yaşam kalitesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan çalışmanın evrenini, bir üniversite hastanesinde genel pediatri kliniklerinde (endokrin, nefrolojı klinikleri) çocuğunun yatışı nedeniyle refakatçi olan 18-49 yaş aralığındaki kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmaya 274 kadın dahil edilmiştir. Veriler; araştırmacı tarafından oluşturulan tanıtıcı bilgi formu, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K), Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği-I (BDÖ-I) ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, t testi, Varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi (backward yöntemi) kullanılmıştır. Kadınların %52,6'sı 22-34 yaş aralığında ve %53,6'sı 7-13 yıldır evlidir. Kadınların hastanede yatışı yapılan çocuklarının %73,4'ünün 6-9 yaş arasında ve %62'sinin 12-55 aydır kronik hastalığının olduğu saptanmıştır. Kadınların EUÖ puan ortalamasının 39,64±10,35; CYKÖ puan ortalamasının 67,01±18,68 ve BDÖ puan ortalamasının 16,96±9,69 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mothers who take care of the child in the treatment process of children with chronic diseases experience difficulties in physical, emotional, social and economic areas. The difficult process and mood changes negatively affect the mental state of the woman, her communication with her husband, marital adjustment and sexual life quality. This study was carried out to examine depression levels, marital adjustment and sexual quality of life and the relationship between them in mothers of children hospitalized for chronic illness. The population of the descriptive and relationship-seeking study consists of women between the ages of 18-49 who are accompanying their children in general pediatric clinics (endocrine, nephrology clinics) in a university hospital. 274 women were included in the study. Data; The introductory information form created by the researcher was collected by the researcher using the face-to-face interview technique with the The sexual quality of life-female (SQOL-F), Marital Adjustment Scale (MAS) and Beck Depression Inventory-I (BDI-I). Number, percentage, mean and standard deviation, t test, analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and multiple regression analysis (backward method) were used in the analysis of the data. 52.6% of women are between the ages of 22-34 and 53.6% of them have been married for 7-13 years. It was determined that 73.4% of the children of the women hospitalized in the hospital were between the ages of 6-9 and 62% of them had a chronic disease for 12-55 months. The mean MAS score of women was 39.64±10.35; It was determined that the mean score of SQOL-F, was 67.01±18.68 and the mean score of BDI was 16.96±9.69.