Kronik hastalığa sahip çocukların duygusal istismar ve ihmal belirtilerinin resim yöntemiyle incelenmesi
Investigation of emotional abuse and neglect signs of children with chronic diseases by drawings
  1. Tez No: 617356
  2. Yazar: ESRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHAT ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma, kronik hastalığa sahip, herhangi bir semptom nedeniyle hastaneye yatan çocukların duygusal istismar ve ihmal belirtilerinin incelenmesi amacıyla projektif resim yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma Mart 2018-Mayıs 2018 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Çocuk Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışma, çocuk kliniğine herhangi bir sebeple yatışı yapılmış, en az altı ay önce kronik hastalık tanısı almış ve tedavisi devam eden 7-12 yaş grubu arasındaki 62 çocuk (44'ü kız, 18'i erkek) ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Etik kurul ve kurum onayı; ebeveynlerin yazılı ve sözlü onamları, çocukların ise sözlü onamları alınmıştır. Veriler, ebeveynlere uygulanan“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Ebeveynlerin Hasta Çocuklara Karşı Yaklaşımını Belirleme Formu”ve çocuklara uygulanan resim çizme yöntemi ile toplanmıştır. Ebeveynlerden“Tanıtıcı Bilgi Formunu”ve“Ebeveynlerin Hasta Çocuklara Karşı Yaklaşımını Belirleme Formunu”doldurması, çocuklardan ise“anne, baba ve hastalık”kavramlarıyla ilgili resim yapmaları istenmiştir. Çizimler 20-30 dakika arasında tamamlanmıştır. Verilerin toplanması, tedavi ve ziyaret saatleri dışında; çocuklara ağrılı işlemlerin uygulanmadığı sürelerde yapılmıştır. Çalışmanın nicel verilerinin analizinde SPSS 24.0 kullanılmıştır. Ebeveynlerin %32.3'ünün çocukluğunda ebeveynleri tarafından yaşına uygun olmayan işler yaptığı belirlenmiştir. Ebeveynlerin büyük bir oranının (%93.5) hasta çocuklarına hiçbir zaman argo ifadeler kullanmadığı saptanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise uzman görüşlerine başvurulmuştur. Uzman yorumları sonucunda; çizimlerin %59.6'sında duygusal istismar ve ihmal belirtilerinin olabildiği düşünülmektedir. Bu resimlerdeki; figürlerin dağılımı incelendiğinde en fazla aileye ait figürlerin çiziminde duygusal istismar ve ihmal belirtilerinin olduğu (%94.6) görülmektedir. Duygusal istismar ve ihmal belirtilerinin resim çizme yöntemiyle değerlendirilmesi pratikte uygulanabilir. Çocuk hastaları için pediatri hemşirelerinin bu yöntemi kullanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out using the projective drawing method to investigate the emotional abuse and neglect signs of children with chronic diseases who were hospitalized due to any symptoms. The study was conducted between March 2018 and May 2018 at Pamukkale University Hospital Children's Clinic. The study group consisted of 62 children aged between 7 and 12 (44 females, 18 males) who were hospitalized in the pediatric clinic for any symptoms, diagnosed with a chronic disease at least six months ago, and whose treatment was in progress and their parents. The ethics committee and institutional approval, written and verbal consent of the parents, and verbal consent of the children were obtained. Data were collected by using a“Descriptive Information Form”,“Form to Determine Parents' Approach to Sick Children”and the drawing technique that was applied to the children. The parents were asked to fill out the“Descriptive Information Form”,“Form to Determine Parents' Approach to Sick Children”and the children were asked to draw pictures about themes such as“mother, father and illness”. It took around 20-30 minutes to complete the drawings. The data collection process was conducted outside the treatment and visit hours and during when painful procedures were not applied to children. SPSS 24.0 software package was used in the analysis of the quantitative data of the study. As a result, 32.3% of the parents were made to do jobs during their childhood by their parents that were not suitable for their age. A large proportion of the parents (93.5%) were determined to never use slang expressions to their sick children. In the analysis of qualitative data, on the other hand, expert opinions were utilized. The comments of the experts suggested that there might be signs of emotional abuse and neglect in 59.6% of the drawings. The examination of the distributions of the figures in these pictures indicated that emotional abuse and neglect signs were mostly prevalent in family figures (94.6%). The evaluation of emotional abuse and neglect signs by the drawing method can be applied in practice. Pediatric nurses are recommended to use this method for pediatric patients.