Assessment of nurses knowledge towards bariatric surgery at surgical wards at teaching hospitals in babil city
Babil şehrindeki eğitim hastanelerinin ceraahi servislerinde hemşirelerin bariatrik cerrahiye yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 776871
  2. Yazar: RAWAA MAHDI ABDULHADI ABDULHADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş: Bariatrik cerrahi, şiddetli obezite ve buna bağlı bozuklukların tedavisinde en etkili ve modern yöntemdir. Irak da dahil olmak üzere dünya çapında gözlenen bariatrik prosedürlerin sayısındaki önemli artış dikkate alındığında, bariatrik cerrahi uygulamalarında hastalara yüksek kaliteli hemşirelik bakımı sağlamaları, komplikasyonların azaltılması ve cerrahların desteklenmesi için hemşirelerin çok bilgili olmaları gerektiği açıktır. Amaç: Hemşirelerin obezite cerrahisi bilgilerinin değerlendirilmesi ve hemşirelerin obezite cerrahisi bilgisi ile demografik ve fonksiyonel özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve deneyim yılı) arasındaki ilişkinin bulunmasıdır. Yöntem: Babil kentindeki eğitim hastanelerinin (Al-Hilla Cerrahi Eğitim Hastanesi ve Al-Imam Al-Sadık Hastanesi) cerrahi servislerinde hemşirelerin obezite cerrahisi konusundaki bilgileri üzerine tanımlayıcı ve analitik bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, 1/10/2021 ile 15/5/2022 arasında gerçekleştirilmiştir. Olasılık dışı (kasıtlı) örneklemi ise cerrahi servislerde çalışan (100) hemşire oluşturmuştur. Bulgular: Hemşirelerin %75'inin bariatrik cerrahi bilgisinin yüksek, %30'unun orta düzeyde olduğu ve hemşirelerin bariatrik cerrahi bilgisi ile demografik özellikleri arasında yılların tecrübesi dışında anlamlı bir ilişki olmadığı gözlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada hemşirelerin bariatrik cerrahi hakkında iyi bilgi sahibi oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Bariatric surgery is the most effective method in the treatment of severe obesity and related disorders. Despite the significant increase in the number of bariatric surgery worldwide, including in Iraq, bariatric surgery is a modern method for nurses, so nurses must be very knowledgeable to provide high-quality nursing care to patients, reduce complications and support surgeons. Objective: To assess the level of nurses' knowledge about bariatric surgery. To find the relationship between nurses' knowledge about bariatric surgery and their demographic and occupational characteristics (age, gender, level of education, and years of experience). Methods: A descriptive and analytical study was conducted on the knowledge of nurses on bariatric surgery in the surgical wards of the teaching hospitals (Al-Hilla Surgery Training Hospital and Al-Imam Al-Sadik Hospital) in the city of Babylon. The duration of this study lasted between 1/10/2021 and 15/5/2022. The improbable (intentional) sample consisted of (100) nurses working in surgical wards. Results: The results of this study showed that 75% of the nurses had high knowledge of bariatric surgery and 30% had moderate knowledge, and that there was no significant relationship between nurses' knowledge of bariatric surgery and their demographic characteristics, except for years of experience. Conclusion: In this study, it was concluded that nurses have good knowledge about bariatric surgery.