Nöropatik davranışsal ağrı modellerinde humaninin ağrı eşiği, oksidatif stres ve inflamatuar sitokinler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of humanin on pain threshold, oxidative stress and inflammatory cytokines in neuropatic behavioral pain models
- Tez No: 776872
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Nöropatik ağrının siyataljiye, diyabete ve kemoterapik ajan kullanımına bağlı gelişebileceği bilinmektedir ve bunlara bağlı gelişen ağrılı nöropatilerin patofizyolojisinde mitokondriyal disfonksiyonun, reaktif oksijen türlerindeki (ROS) ve inflamatuar sitokinlerdeki artışın rolü olabileceği yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Ancak mitokondriyal türevli bir peptid olan humaninin nöropatik ağrıda etkisi bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında başlıca amaç, metabolik (streptozotosin/STZ), toksik (oksaliplatin/OXA) ve travmatik (siyatik sinir kronik konstriksiyon hasarı/SKH) olmak üzere 3 farklı tip nöropatik ağrı oluşturulmuş fare modelinde humanin ağrı davranışı üzerine etkisini incelemekti. Bu tez çalışmasının bir diğer amacı ise nöropatik ağrı patofizyolojisinde rol oynayan oksidatif hasar ve inflamatuar sitokin seviyeleri üzerine humaninin etkisinin olup olmadığının irdelenmesi idi. Ayrıca STZ indüklü nöropatik ağrı modelinde humaninin etkisinin endojen opioid sistem aracılığıyla olup olmadığıda araştırıldı. Bu tez çalışmasında 3 farklı etiyolojiye sahip nöropatik ağrı oluşturulmuş farelere 15 gün boyunca humanin (4 mg/kg) uygulandı ve ağrı eşiğini değerleri hot plate, cold plate ve Von Frey testleri ile birer gün aralıklarla sıra ile ölçüldü. Bu ölçümler 30 dakika aralıklarla 240 dakika boyunca gerçekleştirildi. Humanin uygulamaları takiben hayvanlar dekapite edildi ve serumda total antioksidan (TAS), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), nikotinamid adenin dinükleotit fosfat (NADPH), total oksidan (TOS), interlökin-1β (IL-1β) , interlökin-6 (IL-6) ve interlökin-10 (IL-10) seviyeleri enzime bağlı immünosorbent testi (ELISA) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
It is known that neuropathic pain may develop due to sciatica, diabetes and the use of chemotherapeutic agents, and studies have shown that mitochondrial dysfunction, increase in reactive oxygen species (ROS) and inflammatory cytokines may play a role in the pathophysiology of painful neuropathies that develop due to these. However, the effect of humanin, a mitochondrial-derived peptide, on neuropathic pain is unknown. The main purpose of this thesis study was to examine the effect of humanin on pain behavior in mice models with 3 different types of neuropathic pain: metabolic (streptozotocin/STZ), toxic (oxaliplatin/OXA) and traumatic (sciatic nerve chronic constriction injury/SCI). Another aim of this thesis study was to examine whether humanin has an effect on oxidative damage and inflammatory cytokine levels, which play a role in the pathophysiology of neuropathic pain. In addition, it was investigated whether the effect of humanin in the STZ-induced neuropathic pain model was mediated by the endogenous opioid system. In this thesis study, mice with neuropathic pain of 3 different etiologies were administered humanin (4 mg/kg) for 15 days and pain threshold values were measured sequentially with hot plate, cold plate and Von Frey tests at one-day intervals. These measurements were performed at 30-minute intervals for 240 minutes. Following humanin treatments, animals were decapitated and serum serum total antioxidant (TAS), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), nicotinamide adenine dinucleotide phosphate (NADPH), total oxidant (TOS), interleukin -1β (IL-1β), interleukin-6 (IL-6) and interleukin-10 (IL-10) levels were analyzed by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA).