Finale nota yazım programının müzik eğitiminde kullanılabilirlik durumu
Usability of Finale musical note writing software in music education
  1. Tez No: 776880
  2. Yazar: ALP ERAY TUĞCULAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, öğretim elemanlarının görüşlerine göre Finale programının müzik eğitiminde kullanım durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın amacı dikkate alındığında, Finale programının kullanımına ilişkin öğretim elemanlarının görüşleri derinlemesine incelemek istendiği için Olgu Bilim (Fenomenoloji) araştırma deseni uygun görülmüştür. Araştırmanın evrenini Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalında görev yapmakta olan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Üniversitelerin Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalında görev yapmakta olan öğretim elemanları, örneklemini ise Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalında basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiş 15 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılan öğretim elemanlarına; Finale programı hakkında bilgi düzeyleri, ders içi kullanım durumu ve kişisel kullanım durumu olmak üzere 3 ana başlıkta 10 soru sorulmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen verilerin analizinde, içerik analizi yöntemi kullanılarak uygun bir şekilde tema ve kavramlara göre kodlanmış olup; frekans ve yüzde değerleri alınarak tablolar halinde kategorize edilerek sunulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda Finale programının örgün ve uzaktan eğitim sürecinde ders içi ve ders dışı etkinliklerde derse yardımcı uygulama aracı olarak kullanıldığı, öğrencilerin lisans ve lisansüstü eğitim sürecinde ders ve tez yazım aşamalarında Finale ve diğer nota yazım programlarını kullandıkları tespit edilmiş ancak, bilgi düzeylerinin yetersiz olmasından dolayı lisans ve lisansüstü eğitim sürecinde ders almaları gerektiği, öğretim elemanlarının mesleki ve akademik çalışmalarda programı sıklıkla kullandıkları ancak program bilgilerini geliştirmeye yönelik hizmet içi eğitime ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlardan yola çıkarak ileride yapılacak araştırmalara yönelik çeşitli öneriler sunulmuş, müzik öğretmeni adayı yetiştiren kurumlarda daha donanımlı öğrenciler yetiştirilebilmesi ve dersin daha verimli olabilmesi açısından lisans eğitiminde bilgisayarda nota yazma dersi adı altında ders verilebileceği, lisansüstü eğitimde Finale ve diğer nota yazma programlarına yönelik enstitüler bünyesinde seminer, konferans düzenlenebileceği, bilgi eksikliği hisseden öğretim elemanlarına üniversiteler bünyesinde uzman eğitimciler tarafından sertifikalı ya da sertifikasız hizmet içi eğitim verileceği önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the use of the Finale program in music education according to the views of the instructors. Qualitative research method was adopted in the study. Considering the purpose of the research, the Phenomenology research design was deemed appropriate as it was desired to examine the opinions of the instructors in depth on the use of the Finale program. The universe of the research consists of lecturers working in Gazi University Gazi Education Faculty Fine Arts Education Department Music Education Department. The universe of the research consists of the teaching staff working in the Education Faculty, Fine Arts Education Department, Music Education Department of the universities, and the sample consists of 15 lecturers selected by simple random sampling method from Gazi University, Gazi Education Faculty, Fine Arts Education Department, Music Education Department. During the research process, data were collected using semi-structured interview technique. To the faculty members participating in the research; 10 questions were asked under 3 main headings, namely, the level of knowledge about the Finale program, in-class use and personal use. In the analysis of the data obtained in line with the purpose of the research, the content analysis method was used and appropriately coded according to the themes and concepts; frequency and percentage values were taken and presented by categorizing them in tables. According to the findings obtained in the research, it has been determined that the Finale program is used as an auxiliary application tool in in-class and extracurricular activities in the formal and distance education process, and the students use Finale and other notation writing programs during the course and thesis writing stages in the undergraduate and graduate education process. It has been concluded that due to the insufficient level of knowledge, they should take courses in the undergraduate and graduate education process, the instructors frequently use the program in professional and academic studies, but they need in-service training to improve their knowledge of the program. Based on the results obtained in the research, various suggestions for future research were presented, in order to train better equipped students in institutions that train music teacher candidates and to make the lesson more productive, there are institutes for finale and other note-writing programs in graduate education, where lessons can be given under the name of writing notation on the computer in undergraduate education. It has been suggested that seminars and conferences can be organized within the body of the university, and that in-service training with or without certification will be provided by expert educators at universities to the instructors who feel lack of knowledge.