Sınıf ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin epistemolojik inançları ile teknolojik pedagojik alan bilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the epistemological beliefs of primary and social studies teachers and technological pedagogical field knowledge
- Tez No: 776901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Epistemolojik inanç, bilginin nasıl anlamlandırıldığı ile ilgili bir kavramdır. Bu bakımdan öğretmenlerin epistemolojik inançlarının sorgulanması eğitimin başarısı için önemlidir. 21. yüzyılda değişen gelişmeler teknolojiyi ve öğretmenlerin epistemolojik inançlarına da etkilemiştir. Bu amaç doğrultusunda sınıf ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin epistemolojik inanç ve teknoloji, pedagoji, alan bilgisi ölçeklerinden elde edilen verilere göre epistemolojik inanç ve TPAB düzeylerine, cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu, branş değişkenlerine göre anlamlılık düzeyi ile epistemolojik inanç ve TPAB arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırma nicel araştırmadır ve desen olarak tarama modellerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiştir. Nicel veriler Aydın vd. (2017) tarafından geliştirilen epistemolojik inanç ölçeği ve Akman (2014) tarafından geliştirilen teknoloji, pedagoji, alan bilgisi ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu İstanbul, Antalya, Isparta il ve ilçelerinde gönüllülük esasına dayalı olarak resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmeni ve resmi ortaokullarda görev yapan sosyal bilgiler öğretmenlerinden oluşmaktadır. Çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmaya 226 (178 sınıf öğretmeni, 48 sosyal bilgiler öğretmeni) öğretmen katılmıştır. Veri analizinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, ilişkisiz örneklemler t testi, Mann Whitney U testi, ANOVA ve Kruskall-Wallis testti ve Pearson Korelasyon Analizleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre hem sınıf hem de sosyal bilgiler öğretmenleri epistemolojik inanç toplam puanlarına bakıldığında yüksek düzeyde inanç taşımaktadır. Epistemolojik inanç ölçeğine bakıldığında sınıf öğretmenlerinin yaş, eğitim düzeyi, mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Sosyal bilgiler öğretmenlerinde ise cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık olmamıştır. Teknolojik, pedagojik ve alan bilgisi ölçeğine bakıldığında hem sınıf öğretmenleri hem de sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknolojik, pedagojik ve alan bilgisi düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Teknolojik, pedagojik ve alan bilgisi ölçek ve alt boyutlarından elde edilen sonuçlara göre sınıf ve sosyal bilgiler öğretmenleri cinsiyet ve mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Korelasyon analizi sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin çaba puanlarının teknoloji bilgisi, alan bilgisi, teknolojik pedagojik bilgi, teknoloji alan bilgisi ile teknolojik pedagojik alan bilgisi toplam puanları arasında pozitif yönde düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin epistemolojik inanç ile teknolojik pedagojik alan bilgisi ölçeklerinden ve alt boyutlarından alınan puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişinin olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin kendilerini teknoloji bilgisi konusunda geliştirmesi gerekmektedir. Sınıf öğretmenlerine sosyal bilgiler dersi alan bilgisi yeterlikleri konusunda eğitimler uygulanmalıdır. Yapılan araştırma karma yöntemle yürütülebilir ve öğretmenlerin görüşleri de alınarak araştırma desteklenebilir önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Epistemological belief is a concept about how knowledge made sense. In this respect, questioning the epistemological beliefs of teachers is important for the success of education. Changing developments in the 21st century have also affected technology and the epistemological beliefs of teachers. For this purpose, epistemological belief, and importance level according to TPAB levels according to epistemological belief and TPAB levels according to epistemological belief and technology and technology, pedagogy, field knowledge scales of primary teachers and social studies teachers, and the relationship between epistemological belief and TPAB. The research is quantitative and is designed with descriptive and relational screening models from screening models. Quantitative data Technology, pedagogy, and field knowledge scale were conducted by Aydın et al. (2017) and Akman (2014). The research was carried out in the 2021-2022 academic year. The study group of the study consists of primary teachers working voluntarily in public primary schools in Istanbul, Antalya, and Isparta provinces and districts and social studies teachers working in public secondary schools. The selection of the study was made with the appropriate sampling method, which is one of the non-accidental sampling methods. 226 (178 primary teachers and 48 social studies teachers) participated in the study. In the analysis of the data, frequency, arithmetic mean, standard deviation, unrelated samples t-test, Mann Whitney U test, ANOVA and Kruskal-Wallis test, and Pearson Correlation Analysis were used. According to the results obtained in the research, both primary and social studies teachers have a high level of faith when looking at the epistemological belief total scores. When the epistemological belief scale was examined, it was seen that there was no significant difference according to the age, education level, and professional seniority variables of the primary teachers. In social studies teachers, there was no significant difference according to gender variable. When the technological, pedagogical, and field knowledge scale was examined, it was seen that the technological, pedagogical, and field knowledge levels of both primary teachers and social studies teachers were high. According to the results obtained from the scales and sub-dimensions of ethnological, pedagogical, and field knowledge, it was seen that there was no significant difference between primary, and social studies teachers according to gender and professional seniority variables. According to the results of the correlation analysis, a positive low level of relationship was found between the total scores of technology knowledge, field knowledge, technological pedagogical knowledge, technology field knowledge, and technological pedagogical field knowledge of the effort scores of the primary teachers. It was determined that social studies teachers did not have a statistically significant relationship between epistemological belief and the scores obtained from technological pedagogical field knowledge scales and sub-dimensions. According to the results obtained from the research, teachers need to improve their knowledge of technology. Primary school teachers should be trained in the subject knowledge competencies of the social studies course. The research can be carried out with mixed methods and suggestions have been made that the research can be supported by taking the opinions of the teachers.