Piyasada satışa sunulan ton balığı konservelerinin ağır metal yönünden incelenmesi
Examination of tuna canned fish offered for sale in the market for heavy metals
  1. Tez No: 776902
  2. Yazar: NERMİN RÜSTEMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA MEHTAP TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Van ilinde Eylül-Kasım 2022 tarihleri arasında satışa sunulan suda, yağda ve soslu ton balığı konservelerinde ağır metal birikiminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 35 adet su içerisinde ton balığı, 35 adet yağ içerisinde ton balığı ve 35 adet sos içerisinde ton balığı olmak üzere toplam 105 adet konserve ton balığı analiz edilmiştir. Örneklerin analize hazırlanma aşamasında mikrodalga yaş yakma yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan örneklerin ağır metal düzeyleri İndüktif Eşleşmiş Plazma ve Kütle Spektrometre (ICP-MS) cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Tüm verilerin ortalamaları incelendiğinde Mg, Al, P, K, Ca, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, As, Se, Sr, Cd, Sn, Ba, Hg ve Pb soslu, ton balıkları örneklerinde sırasıyla 565.46 mg/kg, 14.16 mg/kg, 2268.95 mg/kg, 2448.32 mg/kg, 136.27 mg/kg, 0.47 mg/kg, 0.78 mg/kg, 21.99 mg/kg, 0.03 mg/kg, 0.40 mg/kg, 1.04 mg/kg, 45.84 mg/kg, 0.80 mg/kg, 0.83 mg/kg, 8.60 mg/kg, 0.68 mg/kg, 39.39 mg/kg, 4.38 mg/kg, 0.41 mg/kg, 0.09 mg/kg; suda ton balıklarında ortalama Mg, Al, P, K, Ca, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, As, Se, Sr, Cd, Sn, Ba, Hg ve Pb değerleri sırasıyla 524.90 mg/kg, 13.65 mg/kg, 2233.17 mg/kg, 2422.14 mg/kg, 104.87 mg/kg, 0.47 mg/kg, 0.48 mg/kg, 20.64 mg/kg, 0.03 mg/kg, 0.40 mg/kg, 0.99 mg/kg, 18.85 mg/kg, 0.65 mg/kg, 0.71 mg/kg,7.27 mg/kg, 0.49 mg/kg, 37.01 mg/kg, 4.33 mg/kg, 0.15 mg/kg, 0.05 mg/kg, yağlı ton balıklarında ise Mg, Al, P, K, Ca, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, As, Se, Sr, Cd, Sn, Ba, Hg ve Pb değerleri sırasıyla 1773.13 mg/kg, 18.85 mg/kg, 9553.04 mg/kg, 1315.84 mg/kg, 210.34 mg/kg, 0.59 mg/kg, 0.93 mg/kg, 92.22 mg/kg, 0.02 mg/kg, 0.41 mg/kg, 2.33 mg/kg, 67.07 mg/kg, 3.01 mg/kg, 3.68 mg/kg, 12.30 mg/kg, 1.91 mg/kg, 58.85 mg/kg, 5.12 mg/kg, 0.66 mg/kg ve 0.10 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği'nin belirlediği limitlere göre tüm konserve örneklerinin biri soslu (%2.85) ve beşi yağlı (%14.28) olmak üzere altı tanesi (%5.76) Hg, 104 tanesi (%95.04) Cd bakımından kriterlerin üstünde bulunmuştur. CAC'ın belirlediği limitlere göre konserve örnekerinden, biri soslu (%2.85) ve ikisi yağda (%5.71) toplam 105 örneğin üç tanesi (%2.85) Hg bakımından kriterlerin üstünde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
September November September November 2022 This study was conducted in Van province to determine the accumulation of heavy metals in canned tuna fish water, oil and Decoy, which were put on sale between September and November 2022. For this purpose, a total of 105 canned tuna fish were analyzed, including 35 pieces of tuna in water, 35 pieces of tuna in oil and 35 pieces of tuna in sauce. The wet burning method in the microwave was used in the preparation of the samples for analysis. The heavy metal levels of the prepared samples were measured using Inductive Coupled Plasma and Mass Spectrometry (ICP-MS) device. All data were examined averages, mg, Al, P, K, us, Cr, Mn, Fe, co, ni, Fr, Zn, As, Se, Sr, Cd, Sn, BA, Hg and PB sauce, tuna samples, respectively 565.46 mg/kg, 14.16 mg / kg, 2268.95 mg /kg, 2448.32 mg/kg, 136.27 mg/ kg and 0.47 mg/kg, 0.78 mg/kg 21.99 mg/kg, 0.03 mg/kg, 0.40 mg/kg, 1.04 mg/kg, and 45.84 and mg/kg, 0.80 mg/kg, 0.83 mg/kg 8.60 mg/kg, 0.68 mg/kg, 39.39 mg/kg, 4.38 mg/kg, 0.41 mg/kg, 0.09 mg/kg; the average tuna in water, mg, Al, P, K, us, Cr, Mn, Fe, co, ni, Fr, Zn, As, Se, Sr, Cd, Sn, BA, Hg and PB, respectively 524.90 mg / kg 13.65 mg / kg, 2233.17 mg/kg, 2422.14 mg/kg, 104.87 mg/kg and 0.47 mg/kg, 0.48 mg/kg, 20.64 mg/kg, 0.03 mg/kg, 0.40 mg/kg, 0.99 mg/kg, 18.85 mg/kg, 0.65 mg/kg and 0.71 mg/kg, 7.27 mg/kg 0,49 mg / kg, 37,01 mg / kg, up to 4.33 mg / kg and 0.15 mg / kg, 0.05 mg / kg tuna fish oil, Mg, Al, P, K, us, Cr, Mn, Fe, co, ni, Fr, Zn, As, Se, Sr, Cd, Sn, BA, Hg and PB, respectively 1773.13 mg / kg, 18.85 mg / kg 9553.04 mg / kg 1315.84 mg / kg, 210.34 mg / kg 0.59 mg / kg, 0.93 mg / kg, 92.22 mg / kg, 0.02 mg / kg, 0.41 mg / kg, 2.33 mg / kg, 67.07 mg / kg, 3.01 mg / kg, 3.68 mg / kg, 12.30 mg / kg, 1.91 mg / kg, at 58.85 mg / kg, 5.12 mg / kg (0.66 mg / kg and 0.10 mg / kg was determined as. According to the limits set by the Infected Persons Regulation of the Turkish Food Codex, six (5.76%) and 104 (95.04%) of all canned samples, one with sauce (2.85%), five with oil (14.28%), were found above the criteria in terms of Hg, Cd. According to the limits set by the KKK, a total of 105 canned samples, one with sauce (2.85%), two with fat (5.71%), and three (2.85%), were found above the criteria in terms of Hg.