Öğretmenlerin dijital yeterlilik seviyelerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examining teachers' digital competency levels according to various variables
- Tez No: 776903
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, geleceği şekillendiren öğretmenlerin, bilgi toplumu bireyleri için önemli hale gelen dijital yeterlilikler seviyesini belirlemek ve birtakım değişkenler ile ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kayseri ilinde görev 368 (199 erkek ve 169 kadın) öğretmen oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, Eğitimciler için Dijital Yeterlilikler Ölçeği ile yaş, cinsiyet, branş eğitim durumu, okul seviyesi ve görev yapılan yerleşim birimi gibi demografik bilgilere yönelik anket soruları kullanılmıştır. Öğretmenlerin dijital yeterlilik puanlarının bütünleştirici (B1) seviyede olduğu, erkek öğretmenlerin dijital yeterlilik seviyelerinin kadın öğretmenlere göre daha yüksek olduğu, sayısal branşlardaki öğretmenlerin dijital yeterliliklerinin diğer alanlardaki öğretmenlerden yüksek olduğu, lisansüstü eğitim görmüş olan öğretmenlerin lisans mezunu olanlara göre daha yüksek dijital yeterlilik puanına sahip olduğu, görev yapılan okul türüne göre herhangi bir anlamlı farklılığın olmadığı, büyükşehirde bulunan okullarda görev yapan öğretmenlerin dijital yeterliliklerinin köydeki okullarda görev yapanlara göre yüksek olduğu, öğretmenlerin dijital yeterliliklerinin yaş ile ilişkili olmadığı ancak öğretmenlerin sahip oldukları cihaz sayısı ile orta düzeyde ve pozitif yönde ilişkili oluğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmada elde edilen bu sonuçlar gözetilerek öğretmenlere, yetkili kurum-kuruluşlar ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the level of digital competencies of teachers who shape the future, which has become important for the individuals of the information society, and to reveal their relationship with some variables. The sample of the study consisted of 368 (199 male and 169 female) teachers working in Kayseri during the 2021-2022 academic year. To collect the data, the Digital Competencies Scale for Educators and survey questions regarding demographic information such as age, gender, branch education level, school level and place of employment were used. The findings indicated that the digital competence of the teachers was at the integrator (B1) level; the digital competency levels of male teachers were higher than female teachers; the digital competency levels of teachers in digital branches were higher than those in other branches, the teachers with postgraduate education had higher digital competency than the undergraduates; there was no significant digital competency difference according to the type of school they were working, the digital competence levels of teachers working in schools in metropolitan cities was higher than those working in schools in villages, the digital competence levels of teachers was not significantly related to age whereas positively and moderately related to the number of devices they have. Considering these results obtained in the study, various suggestions were presented to teachers, authorized institutions-organizations and researchers.