Devlet ve protokol kuralları
State and protocol rules
  1. Tez No: 776945
  2. Yazar: MEHMET EMRE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bireylerin topluluklar halinde yaşamaya başlaması ile birlikte toplumların ortak bir irade tarafından yönetilmesi ihtiyacına binaen devlet mekanizmasının ortaya çıktığı bilinmektedir. Kişiler arasındaki ilişkilerin saygı ve nezaket ekseninde hüküm sürmesi gibi kamu yönetimindeki işleyişin de protokol kuralları tahakkümünde olduğu kabul edilmektedir. Modern kamu yönetimi disiplininin güncel uygulamalarında çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Protokol kurallarının icrasına dair birtakım aksaklıklar ve yanlışlıklar da bu sorunlardan biridir. Bu problemin tespitinden hareketle devlet adlı yapının ne olduğu izahından yola çıkılarak protokol yönetiminin devlet mekanizması içerisindeki yeri genel bir çerçeve ile tarif edilmiştir. Yargı etiği kavramı dair genel bir bakış açısı ile ortaya konulmuş, yargı etiği kavramının protokol kuralları ile ilişkisi kurularak her iki kavramın müşterek yönleri izah edilmiştir. Bu bağlamda; Hâkimler ve Savcılar Kurulunun yargı mensuplarına yönelik örnek disiplin cezaları ayrı ayrı ele alınarak protokol kuralları ekseninde değerlendirilerek yargı etiği ve protokol yönetimine dair genel çerçeve özel olarak somutlaştırılmıştır. Ayrıca; sosyal medya platformlarında protokol kurallarının ne olması ve nasıl uygulanması gerektiğine dair bir derleme sunulmuştur. Sonuç olarak tez çalışmasının araştırma konusunu oluşturan protokol kurallarının tatbikine ilişkin sorunlar sıralanmış ve bu sorunlara yönelik birtakım çözüm önerileri getirilmiştir. Protokol kurallarının gereğince ve yeterince uygulandığı bir kamu yönetiminde devlet mekanizmasının daha etkin, verimli, yurttaş odaklı ve nitelikli bir kamusal hizmet arzı yapacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the state mechanism emerged due to the need for societies to be governed by a common will, as individuals began to live in communities. It is accepted that the functioning of public administration is dominated by the rules of protocol, just as the relations between people prevail on the axis of respect and courtesy. Various problems are encountered in the current practices of modern public administration discipline. Some problems and inaccuracies regarding the execution of protocol rules are one of these problems. Based on the determination of this problem, the place of the protocol management in the state mechanism has been described with a general framework, starting from the explanation of what the state called structure is. The concept of judicial ethics has been presented with a general perspective, and the common aspects of both concepts have been explained by establishing the relationship between the concept of judicial ethics and the protocol rules. In this context; The general framework of judicial ethics and protocol management has been specifically embodied by considering the exemplary disciplinary penalties against the members of the judiciary of the Council of Judges and Prosecutors separately and evaluated in the axis of the protocol rules. Moreover; A compilation of what the protocol rules should be and how they should be applied on social media platforms is presented. As a result, the problems related to the application of the protocol rules, which constitute the research subject of the thesis study, were listed and some solutions were offered for these problems. It has been concluded that the state mechanism will provide a more effective, efficient, citizen-oriented and qualified public service in a public administration where the protocol rules are properly and adequately implemented.