Tip 2 diyabetli obez olan ve olmayan bireylerde kardiyovasküler risk faktörleri ve diyabet öz yönetiminin incelenmesi
Investigation of cardiovascular risk factors and diabetes self-management in obese and non-obese individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 776950
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİME SELÇUK TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, obez olan ve olmayan tip 2 diyabeti olan bireylerin kardiyovasküler risk faktörlerini ve diyabet öz yönetim düzeylerini belirlemek; diyabet öz yönetimini etkileyen değişkenleri incelemektir. Araştırmanın örneklemi 166'sı obez 166'sı da obez olmayan 332 Tip 2 diyabetli bireyden oluşmaktadır. Araştırma 01.02.2022-01.06.2022 tarihleri arasında Malatya ilinde yer alan bir Aile Sağlığı Merkezinde yapılmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi formu, Diyabet Öz Yönetim Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılanlan obez bireylerin yaş ortalamasının 53,60±7,44, %70,5'inin kadın, obez olmayan bireylerin ise yaş ortalamasının 54,48±6,87, %48,2'sinin kadın olduğu tespit edilmiştir. Obez olan ve olmayan bireylerde glikoz yönetimi alt boyut puanı hariç diyet kontrolü, fiziksel aktivite ve sağlık hizmetleri kullanımı alt boyut puan ortalaması açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p0,05), trigliserid düzeyi, antihipertansif ilaç kullanımı, 1.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the cardiovascular risk factors and diabetes self-management level of obese and non-obese individuals with type 2 diabetes; to examine variables that affect diabetes self-management. The sample of the study consisted of 332 Type 2 individuals, 166 of whom were obese and 166 were not obese. The research was carried out in a Family Health Center located in Malatya province between 01.02.2022 and 01.06.2022. Research data were collected using Personal Information form and Diabetes Self-Management Scale. Number, percentage, mean, standard deviation, independent groups t test, ANOVA test and multiple regression analysis were used in the analysis of the data. It was determined that the mean age of obese individuals was 53.60±7.44, 70.5% of them were female, and the average age of non-obese individuals was 54.48±6.87, 48.2% of them were female. A statistically significant difference was found between obese and non-obese individuals in terms of diet control, physical activity and health services use sub-dimension score average, excluding glucose management sub-dimension score (p0.05), triglyceride level, antihypertensive drug use were not found.