Motor konuşma bozukluğu olan 4-12 yaş arası çocukların konuşma ve ses özelliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of speech and voice features of chi̇ldren with motor speech disorder between the age of 4-12
- Tez No: 776973
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, motor konuşma bozukluğu olan 4-12 yaş aralığındaki motor konuşma bozukluğu olan çocuklar ile sağlıklı gelişim gösteren çocukların bazı ses özelliklerini incelemek ve bahsedilen iki grup arasında karşılaştırmaktır. Çalışmamızda motor konuşma bozukluğu nedeniyle kas koordinasyonu ve postürdeki yetersizliklerin jitter, shimmer, HNR ve temel frekans gibi değerler üzerindeki etkisi ve konuşmadaki zorlanmanın incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 4-12 yaş aralığında motor konuşma bozukluğu olan 30 çocuk ve sağlıklı gelişim gösteren(motor konuşma bozukluğu olmayan) 30 çocuk olmak üzere toplamda 60 çocuk dahil edilmiştir. Tüm çocukların /a/ sesi fonasyonu sırasında Audacity programı ile ses kaydı alınmıştır. Ses kayıtları Samson Go Mic mikrofon ile alınmıştır. Alınan ses kayıtları Özelleştirilmiş Praat ile jitter, shimmer, HNR ve temel frekans değerleri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda literatürle uyumlu şekilde kız ve erkek çocuklarında cinsiyet değişkeni temel frekans için anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Çalışmaya alınan katılımcılarda Jitter, shimmer ve HNR değişkenlerine göre hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05). Hasta katılımcıların hepsinde konuşmada zorlanma olduğu bulunmuştur. Sonuç: Motor konuşma bozukluklarından biri olan dizartri nöromotor bir sorun olarak tanımlanmaktadır. Dizartri nedeniyle solunum, fonasyon, rezonans, prozodi ve artikülasyon için gereken hareketlerin güç, hız, açıklık(range), kararlılık ve doğru tonda üretiminde anormalliklerini konuşmaya yansımaktadır. çalışmamızın sonucunda motor konuşma bozukluğu görülen çocuklarda ses pertürbasyon değerleri ve harmonite değerinin etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to examine some vocal characteristics of children with motor speech disorder between the ages of 4-12 and children with motor speech disorders and to compare them between these two groups. In our study, the aim is to examine the effects of muscle coordination and postural deficiencies due to motor speech disorder on values such as jitter, shimmer, HNR and fundamental frequency, and difficulty in speech. Material and Method: A total of 60 children, including 30 children aged 4-12 with motor speech disorder and 30 children with healthy development (without motor speech disorder), were included in our study. During the phonation of the /a/ sound of all children, the sound was recorded with the Audacity program. Sound recordings were taken with a Samson Go Mic microphone. Taken audio recordings were analyzed with customized Praat, jitter, shimmer, HNR and fundamental frequency Results: In our study, it was observed that there was no significant difference between the gender variable for baseline frequency in girls and boys, in line with the literature. A statistically significant difference was found between the patient and control groups according to the Jitter, Shimmer and HNR variables in the participants included in the study (p0.05). It was found that all of the patient participants had difficulty in speaking. Conclusion: Conclusion: Dysarthria, one of the motor speech disorders, is defined as a neuromotor problem. Dysarthria reflects the abnormalities in the production of power, speed, range, stability and correct tone of movements required for respiration, phonation, resonance, prosody and articulation. As a result of our study, it was seen that sound perturbation values and harmonic values were affected in children with motor speech disorder.