Montessori temelli bireysel eğitim programının özel eğitim gereksinimi olan çocukların problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
An analysis of the impact Montessori-based individualized education program has on the problem-solving skills of children who need special education
- Tez No: 501765
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmada, Montessori temelli bireysel eğitim programının özel gereksinimli çocukların problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubuna; Kayseri Melikgazi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine devam eden, dört-yedi yaşlar arasında yaygın gelişimsel bozukluğu olan üç ve zihinsel yetersizliği olan iki çocuk olmak üzere toplam beş çocuk dahil edilmiştir. Karma araştırma modelinin kullanıldığı araştırmada, deneme modellerinden tek grup öntest-sontest kontrol grupsuz deneysel desen kullanılmış ve katılımcılara 12 hafta süreyle Montessori Temelli Bireysel Eğitim Programı uygulanmıştır. Çalışmanın veri toplama aşamasında öntest ve sontest veri toplama aracı olarak Aydoğan, Ömeroğlu, Büyüköztürk ve Özyürek (2012) tarafından geliştirilen Problem Çözme Becerileri Ölçeği (PÇBÖ) 4-7 yaş formu, Çocuk Gözlem Formu ile Genel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Montessori Bireysel Eğitim Programı uygulanan çocukların öntest-sontest puanları arasında anlamlı farklılık olduğu ve deneysel işlemin özellikle çocukların öz bakım becerilerinde, dil ve konuşma becerilerinde, psiko-motor becerilerinde ve çocukların etkinliğe gösterdikleri dikkat süresinde artma olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study investigates the impact of the Montessori-based individualized education program on the problem-solving skills of children who need special education. The study group consists of five children from the 4-7 age group, three of which have pervasive development disorder, and two, mental deficiency. The children attend Kayseri Melikgazi Special Education and Rehabilitation Center. The study employed a mixed research model, with an experimental pattern based on a single group employed in pre-test and post-test, without any control group,whereby the participants were subjected to the Montessori-based Individualized Education Program for 12 weeks. The data collection tool used in the study was the Problem Solving Skills Scale (PÇBÖ) 4-7 age group form, developed by Aydoğan, Ömeroğlu, Büyüköztürk and Özyürek (2012), and applied during the pre-test and the post-test, Child Observation Form and along with the Personal Information Sheet. Data analysis employed the wilcoxon signed rank test. The study led to the observation that a significant difference existed between the pre-test and post-test scores pertaining to the children with which the Montessori-based Individualized Education Program was implemented, along with perceived improvements in the children's self-care abilities, language and speaking skills, psycho-motor skills, and attention span for activity.