The impact of entrepreneurial ecosystem on attitude of young aspiring entrepreneurs
Girişimcilik ekosisteminin genç girişimci isteklerinin tutumu üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 776981
  2. Yazar: ZARA SALMAN KHOKHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRA BEDRİYE BAKER ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, girişimcilik ekosisteminin genç girişimci adaylarının tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Gerekli veriler, İstanbul'a ait hem erkek hem de kadın girişimcileri içeren yaklaşık 400 katılımcıdan toplanmıştır. İlgili boyutlar ile problem cümlesi tanımlandıktan sonra veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada ilişkiyi bulmak için kullanılan araç anket formatı olup, veriler 2022 yılında toplanmıştır. Çalışmamızın sonucunun araştırmacının yanı sıra kendi işini kurmak isteyen bireyler için de önemli olacağına inanıyoruz. bir girişimcilik ekosisteminin varlığının etkisini inceleyenler. Girişimcilik ekosisteminin genç girişimci adaylarının tutumları üzerinde olumlu bir etkisi olacağını tahmin ediyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of entrepreneurial ecosystem on the attitude of young aspiring entrepreneurs. The required data is collected from approximately 400 respondents, which included both male and female entrepreneurs belonging to Istanbul. After defining a problem statement with the respective dimensions, data was analyzed using Statistical Package for Social Sciences (SPSS). The instrument used to find the relation in this study was a survey format and the data was collected in 2022.We believe that the result of our study will be paramount for individuals who are willing to start their own business, as well as, the researcher who are studying the impact of the presence of an entrepreneurial ecosystem. We predict that the entrepreneurial ecosystem will have a positive effect on the attitudes of young aspiring entrepreneurs.