Elektrik transfer hatlarındaki voltaj dalga dağılım hareketlerinin analitik incelenmesi
Analytical investigations of voltage wave propagation behaviours inelectrical trasmission lines
  1. Tez No: 776985
  2. Yazar: YASİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR GÜLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, Josephson doğrusal olmayan iletim hattı denklemi (JNTL) ile Nonlinear iletim hattı denklemi (NIHM) için uygulanan güçlü yöntemler olan Bernoulli alt-denklem fonksiyon metodu (BSEFM) gözönüne alınmıştır. Tezde ilk defa ele alınan modellerin BSEFM ile Riccati ve Lie symmetry yöntemlerinden farklı olarak dark, complex, hiperbolik ve üstel çözümler sağlanmıştır. Buna ek olarak üç boyutlu ve contour grafikleri çizilmiştir. Söz konusu denklem için üstel, rasyonel ve karmaşık fonksiyon çözümleri elde edilmiştir. Değişkenlerin uygun değerleri seçilerek, bu tezde elde edilen çözümlerin 2 boyutlu ve 3 boyutlu grafikleri çizilmiştir. Ayrıca elde edilen verilere göre kapsamlı bir sonuç sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the Bernoulli sub-equation function method (BSEFM), which are powerful methods applied for Josephson nonlinear transmission line equation (JNTL) and nonlinear transmission line equation (NIHM), are considered. Different from the BSEFM and Riccati and Lie symmetry methods of the models discussed for the first time in the thesis, dark, complex, hyperbolic and exponential solutions are provided. In addition, three-dimensional and contour graphics are drawn. Exponential, rational and complex function solutions have been obtained for the mentioned equation. By choosing the appropriate values of the variables, 2D and 3D graphics of the solutions obtained in this thesis were drawn. In addition, a comprehensive result is presented according to the data obtained.