Zygmunt Bauman'da müphemlik: Etik kriz ve ahlaki benlik
Ambivalence on Zygmunt Bauman: The ethical crisis and moral self
  1. Tez No: 777056
  2. Yazar: BUKET YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez temel olarak, Zygmunt Bauman'ın müphemlik kavrayışı çerçevesinde etik kriz düşüncesini ve ahlaki benliğin imkanı problemini ele almayı amaçlamaktadır. Diğer bir deyişle, Bauman'da müphemlik ve etik kriz kavramlarının ilişkisi üzerinden etik krizin arka planını ve etik krizden çıkışın yollarını araştırarak, özel ve kamusal alanda ortaya çıkan problemler incelenecektir. Bununla birlikte, öteki'ne duyulan sorumlulukla tanınabilen ahlaki benliklerin imkanı olarak müphemlik kavramı öne çıkarılacaktır. Söz konusu edilecek kamusal problemler üzerinden, Bauman'ın sunduğu bir postmodern perpektifle etiksiz bir ahlakın imkanı değerlendirilecektir. Bu bağlamda, Bauman, postmodern etik kavrayışı çerçevesinde, müphemliğin kabullenilmesi ve müphemlikle yaşamanın öğrenilmesi halinde, ahlaki benliklerin ve etik krizden çıkışın imkanı olabileceğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly aims to make a contribution to the idea of ethical crisis and the problem of the possibility of the moral self within the framework of Zygmunt Bauman's conception of ambivalence. In other words, through the relationship between the concepts of ambivalence and ethical crisis in Bauman will be examined the problems in the private and public spheres by investigating the background of the ethical crisis and the ways out of the ethical crisis. However, the concept of ambivalence will be brought to the fore as the possibility of creating moral selves that can be recognized by responsibility to the other. Through these problems, the possibility of an unethical morality will be evaluated with a postmodern perspective offered by Bauman. In this context, Bauman argue that within the framework of postmodern ethical conception, if ambivalence is accepted and learning to live with ambivalence, it is possible to moral selves and to get out of the ethical crisis.