Mahmud Râşid el-Belgrâdî'nin Risâle-i Ma'rûf'u: Belgrad'da Nakşibendiyye ve Abdullah Ma'rûf Efendi'nin kerametleri (Metin ve tahlil)
Mahmud Rashid al-Belgradi's Risale-i Ma'ruf: (Naqshbandiyya in Belgrade and the keramets of Abdullah Ma'ruf Efendi (Text and analysis)
- Tez No: 777068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde, 19. yüzyılda Sırp isyanlarının yaşanmasıyla, Balkanlar'da yaşayan Türkler'in Osmanlı Devleti topraklarına göç etmesine önderlik eden şahıslardan biri olan Mahmud Râşid el-Belgrâdî tarafından Osmanlı Türkçesi ile yazılmış, dönemin siyasî-sosyal durumuna, Nakşibendiyye Tarîkatı'na ve tarîkatın Müceddidiyye koluna ışık tutan Risâle-i Ma'rûf adlı risâle incelenmiş ve metin latinize edilmiştir. Eser tarih, biyografi ve otobiyografi türünde olup; müellifin kendisi ve şeyhi Abdullah Ma'rûf Efendi hakkında bilgi vermektedir. Müellif; eserde, tarîkatın âdâbına, tasavvuf eğitimine, zikir yöntemlerine, sâliki olduğu kolun silsilesine ve eserin tam adından da anlaşılacağı üzere ağırlıklı olarak Abdullah Ma'rûf Efendi'nin kerâmetlerine yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an Ottoman text written in Ottoman Turkish by Belgradi Raşid, one of the people who led the migration of Turks living in Balkan to the Ottoman lands with the Serbian revolts in the 19th century, and which sheds light on the political-social situation of the period, the Naqshbandiyya sect and the Mujaddidiyye-Halidiyye branch of the sect, has been examined then made available to the readers. The text is in the type of history, biography and autobiography; gives information about the author himself and his sheik Abdullah Ma'rûf Efendi. Author; In the work, he mainly included the manners of the sect, the education of mysticism, the methods of dhikr, the lineage of the branch he was a devotee of and, as can be understood from the full name of the work, the miracles of Abdullah Ma'rûf Efendi.