'الأبنية الصرّفية ودلالاتها في ديوان خالد رشيد الجُمَيلي'
Halid Reşid el-Cumeyli'nin divanında sarfi yapılar ve delaletleri
  1. Tez No: 943995
  2. Yazar: FADHIL AYYED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN DELİL GÜLTEKİN, DOÇ. DR. MAHMUD KADDUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
“Halid Raşid El-Cümeylî'nin Divanı'ndaki Morfolojik Yapılar ve Çağrışımları”başlıklı araştırma, fiil yapıları, türevler ve çoğullar tarafından temsil edilen morfolojik yapılar ve çağrışımlarının incelenmesiyle ilgilidir. Araştırmacı, morfolojik yapıları ve bunların bölümlerini, dil bilgisi ve morfoloji kitaplarıyla temsil edilen Arapça dil kitaplarından çıkarmak için çalıştı ve ayrıca morfolojik yapılar ve çağrışımlarla ilgili kanıt çıkarmak için El-Cümeylî'nin Divanı'ndaki şiirlerine güvendi. Araştırmacı, El-Cümeylî'nin şiirini ve taşıdığı morfolojik çağrışımları analiz etmek ve bu Divan'da bulunan kelimeleri betimleyici analitik yöntemi kullanarak belirlemek için betimleyici analitik yöntemi kullandı. Araştırmanın sorunu, anlamlarda belirsizliğe ve soyut fiiller ile genişletilmiş fiiller arasında karışıklığa yol açan morfolojik yapılarda meydana gelen değişikliklerle temsil edildi. Araştırmacılar ayrıca türevlerin anlamını anlamada ve ağırlıklardaki benzerlik nedeniyle yedi bölümü arasında ayrım yapmamada zorluklarla karşılaşmaktadır. Çoğul yapıları ve türlerini ve bunlarla ilişkili ağırlıkları anlamada da zorluklar ortaya çıkmaktadır. Morfolojik semantik. Bu araştırma, üç harfli ve dört harfli fiilleri soyutlama, artırma ve morfolojik semantikleri açısından anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca şairin şiir koleksiyonundaki yedi türev yapıyı, yedi ağırlığını ve anlamlarını anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca şairin şiir koleksiyonundaki çoğul biçimleri, çoğul türlerini, ağırlıklarını ve anlamlarını anlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın en önemli bulgularından biri, şairin şiirlerinde sıklıkla soyut üç harfli fiil yapıları kullanmasıdır. Bu araştırmanın en önemli önerisi, morfolojik yapıların anlamlarını ve anlamlarını anlamak için seslendirmeye bağlı olması nedeniyle, koleksiyonun düzenlemesinin kesin seslendirme eksikliğindeki hatalar nedeniyle yeniden gözden geçirilmesi gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
The research titled“Morphological Structures and Connotations in Khalid Rashid Al-Jumaili's Diwan”is related to the study of morphological structures and their connotations represented by verb structures, derivatives and plurals. The researcher worked to extract the morphological structures and their sections from Arabic language books represented by grammar and morphology books and also relied on Al-Jumaili's poems in his Diwan to extract evidence regarding morphological structures and connotations. The researcher used the descriptive analytical method to analyze Al-Jumaili's poetry and the morphological connotations it carries and to identify the words found in this Diwan using the descriptive analytical method. The problem of the research was represented by the changes in morphological structures that lead to ambiguity in meanings and confusion between abstract verbs and extended verbs. The researcher also faces difficulties in understanding the meaning of derivatives and not distinguishing between their seven sections due to the similarity in weights. There are also difficulties in understanding plural structures and their types and their associated weights. Morphological semantics. This research aims to understand three-letter and four-letter verbs in terms of abstraction, augmentation and morphological semantics. It also aims to understand the seven derivative structures, their seven weights and their meanings in the poet's poetry collection. It also aims to understand the plural forms, their types, weights and their meanings in the poet's poetry collection. One of the most important findings of this research is that the poet frequently uses abstract three-letter verb structures in his poems. The most important suggestion of this research is that the collection's organization should be reconsidered due to errors in the lack of definite voicing, as it depends on voicing to understand the meanings and meanings of morphological structures.