Performans sanatında aidiyet kavramı ve mekân olgusu üzerinden 'Geçmişten Gelen' adlı gösterinin sahne tasarımı
The stage design of the show 'From the Past' on the concept of belongi̇ng and space in performance art
- Tez No: 777087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dekor Ve Kostüm Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Aidiyet kavramı; birçok mekân ile ilişkilendirilebilen bir yapıdadır. Her bireyin kendine ait kimliği veya kimlikleri, daha da önemlisi kendine ait bir doğası, bir yapısı vardır. Aidiyetsizlik duygusu ise bireyi yalnızlaştırarak bireyin toplumdan dışlanmasına sebep olmaktadır. Sosyal bir varlık olan birey, yalnız yaşamakta zorlanan bir yapıya sahiptir. Bu sebeple bireyin aile, akraba veya arkadaş çevresi ile ilişki halinde olması gerekir. Ait olma duygusu bireyin en karmaşık duygusudur. İnsan aidiyet duygusunu kaybettiğinde, kendini köksüz ve güvensiz hisseder. Bu çalışmada da aidiyetin mekân ve zamanla ilişkisi incelenerek konu hakkında çıkan bazı çıkarımlar, otobiyografik bir metinle ilişkilendirilerek mekâna odaklanan bir gösteri oluşturulacaktır. Bir sahne tasarımcısının mekâna odaklı yaratımında yaşamındaki mekânlar ile kurduğu iletişim üzerinden sahne tasarımında mekân yaratma olgusuna farklı bir araştırma ve yaratı süreci ile odaklanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of belonging; It is a structure that can be associated with many places. Each individual has their own identity or identities, and more importantly, their own nature and structure. The feeling of not belonging causes the individual to be isolated from the society by isolating the individual. The individual, who is a social being, has a structure that has difficulty in living alone. For this reason, the individual should be in contact with family, relatives or friends. The sense of belonging is the most complex emotion of the individual. When people lose their sense of belonging, they feel rootless and insecure. In this study, some concepts related to belonging were examined and some inferences about the subject were examined in an autobiographical text, and a show focusing on the space was created within the possibilities provided by performance art. In this performance show, it was aimed to create a decor design by researching and analyzing the metaphorical narration of all the materials used on the stage, the phenomena symbolized in the story and their usage patterns.