Prenatal dönem COVİD-19 virüsüne maruz kalan yenidoğanların yenidoğan işitme taraması sonuçları
Results of newborn hearing screening of newborns exposed to the COVID-19 virus during the prenatal period
  1. Tez No: 777086
  2. Yazar: SÜMEYYE SENEM ÇUBUKCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tez çalışmasının amacı; T-ABR ve T-TEOAE testleri kullanılarak prenatal dönemde COVID-19 virüsüne maruz kalan ve kalmayan yenidoğanların yenidoğan işitme taraması sonuçlarını ve gebeliğin farklı trimesterlarında COVID-19 virüsüne maruz kalan yenidoğanların sonuçlarını karşılaştırarak COVID-19'un konjenital işitme kaybı ile ilişkisini incelemektir. Çalışmanın örneklem grubunu, prenatal dönemde SARS-COV-2 geçiren 103 kadın ve geçirmeyen 100 kadın olmak üzere toplamda 203 kadının yenidoğan döneminde olan bebekleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada her iki kulak, T-ABR ve T-TEOAE testleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularında, prenatal dönemde COVID-19'a maruz kalan yenidoğanlardan %10.7'sinin, maruz kalmayan yenidoğanlardan ise %1'inin sol kulağının T-ABR testinden kaldığı saptanmış olup, gruplara göre sol kulak T-ABR test sonuçları açısından farkın anlamlı düzeyde olduğu görülmüştür. Prenatal dönemde COVID-19'a maruz kalan yenidoğanlardan %10.7'sinin, maruz kalmayan yenidoğanlardan ise %3'ünün sağ kulağının T-ABR testinden kaldığı saptanmış olup, gruplara göre sağ kulak T-TABR test sonuçları açısından farkın anlamlı düzeyde olduğu görülmüştür. Prenatal dönemde COVID-19'a maruz kalan yenidoğanlardan %8.7'sinin, maruz kalmayan yenidoğanlardan ise %1'inin sol kulağının T-TEOAE testinden kaldığı saptanmış olup, gruplara göre sol kulak T-TEOAE test sonuçları açısından farkın anlamlı düzeyde olduğu görülmüştür. Çalışmadan elde ettiğimiz bulgular COVID-19'un yenidoğanlarda işitsel sistemi olumsuz yönde etkilediği fikrini desteklemekte ve daha büyük örneklemler ile Klinik ABR testinin de kullanılarak yapılacak araştırmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis study is to examine the relationship of COVID-19 with congenital hearing loss by comparing the newborn hearing screening results of newborns exposed and not exposed to the COVID-19 virus in the prenatal period using T-ABR and T-TEOAE tests and the results of newborns exposed to the COVID-19 virus in different trimesters of pregnancy. The study was conducted with a total of 203 women, including 103 women who hadn SARS-COV-2 in the prenatal period and 100 women who didn't, and their babies in the neonatal period. In this study, both ears were evaluated with T-ABR and T-TEOAE, and the relationship of SARS-CoV-2 with congenital sensorineural hearing loss was examined. It was determined that 10.7% of newborns exposed to COVID-19 in the prenatal period and 1% of newborns who weren't exposed failed the T-ABR test of the left ear, and the difference was found to be significant in terms of left ear T-ABR test results according to the groups. It was determined that 10.7% of newborns exposed to COVID-19 in the prenatal period and 3% of newborns who weren't exposed failed the T-ABR test in their right ear, and the difference was found to be significant in terms of right ear T-ABR test results according to the groups. It was determined that 8.7% of newborns exposed to COVID-19 in the prenatal period and 1% of newborns who weren't exposed failed the T-TEOAE test of the left ear, and the difference was found to be significant in terms of left ear T-TEOAE test results according to the groups. The results of the study, we obtain in newborns COVID-19 support the idea that the auditory system has a negative impact on in neonates and larger samples by using Clinical ABR is thought to be a need for more research to be done.