Kadın bedeni üzerinden güzellik acısının güncel sanat pratiklerinde yorumlanması
Interpretation pain of beauty in contemporary art practices through the female body
  1. Tez No: 628629
  2. Yazar: FUNDA ŞİŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Mitler, inançlar ve tek tanrılı dinler, ilkel kabilelerden uygar toplumlara kadar kadını ve onun bedenini sürekli değiştirmiştir. Kadınlar kendi bedenleri üzerinde söz sahibi olan eril iktidarın belirlediği normlarla güzelliğin peşinde koşmuştur. 20.yüzyılda yaşanan iki büyük Dünya Savaşı'nın yanı sıra düşünsel ve teknolojik devrimler kimlik, beden, aidiyet ve cinsellik kavramlarının yeniden tanımlanmasını zorunlu kılmıştır. Feminist eğilimlerle yeniden inşa edilen kadın ve bedeni çağdaş sanatın yeni anlatım araçları olan video, enstalasyon ve performans çalışmaları ile yorumlanmıştır. Günümüz tüketim toplumunun güzellik kriterleri, kadını bir bütün olarak tek tipe indirgemektedir. Estetik uygulamaların yanı sıra kozmetik dünyasının da sömürüsü hâline gelen kadın, bedenini sürekli değiştirmekte ve düzeltmektedir.“Kadın Bedeni Üzerinden Güzellik Acısının Güncel Sanat Pratiklerinde Yorumlanması”adlı bu tez çalışmasında farklı dönemlere dair örneklerle toplumsal cinsiyet rolleri ve sanatçıların kadını nasıl yorumladığına yer verilmiştir. Kadının kimliği ve kadının güzelliği tezin ana eksenini oluştururken güzellik adına kadın bedeninin çektiği acılar üç boyutlu çalışmalarla yorumlanmıştır. Kişisel uygulamalarda kullanılan materyallerin seçiminde ise“kadın”ve“güzellik”kavramlarına doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı olan hazır nesneler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Myths, beliefs and monotheistic religions have constantly changed women and her body, from primitive tribes to the civilized societies. Women pursued beauty with the norms set by the masculine power that had a say on the women's own bodies. In addition to the two great World Wars in the 20th century, intellectual and technological revolutions made it necessary to redefine the concepts of identity, body, belonging and sexuality. The woman, whose body was rebuilt with feminist tendencies, was interpreted by video, installation and performance studies, which are the new means of expression of contemporary art. The beauty criteria of today's consumer society reduces the woman to a monotype as a whole. The woman, who has become the exploitation of the cosmetic world as well as aesthetic applications, constantly changes and corrects her body. In this thesis called“ Interpretation Pain Of Beauty In Contemporary Art Practices Through The Female Body”, examples of different periods, gender roles and how artists interpret women are presented. While the identity of women and the beauty of women constitute the main axis of the thesis, the sufferings of the female body in the name of beauty have been interpreted with three-dimensional studies. In the selection of materials used in personal applications, ready-made objects that are directly or indirectly linked to the concepts of“women”and“beauty”were used.