Direnç antrenmanlarında tek veya çoklu set tercihinin bazı motorik testler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of single or multiple set preferences on some motoric tests in resistance training
- Tez No: 777092
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EMİN KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Set sayısı bir antrenmanın hacmini hesaplarken oldukça önemli bir parametredir. Direnç egzersizleri sırasında set sayısı farklılığı fizyolojik, metabolik ve mekanik etkilere neden olabilmektedir. Bu bağlamda araştırma, direnç egzersizleri sırasında tek veya çoklu set tercihinin bazı motorik testler üzerine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmaya, en az 2 yıl boyunca aktif egzersiz yapan 34 kişi dahil edildi. Katılımcılar, 3 farklı gruba randomize olarak atandı. Çalışmada ön test olarak antropometrik ve motorik performans ölçümleri yapıldı. 8 hafta uygulanan tüm vücut egzersiz programından sonra aynı testler, bir kez daha ölçüldü. Antropometrik ölçümlerde boy, vücut ağırlığı, VYO, YVA, BKİ (kg/m 2 ) ve çevre ölçüm değerleri alındı. Motorik performans testlerde ise el VAS, kavrama kuvveti, 20-metre sprint, dikey sıçrama, Yo-Yo IR-1, başüstü ve geriye sağlık topu fırlatma, 1-MT Bench Press ve 1-MT Squat değerleri alındı. Gönüllülerin uygulanan egzersiz protokolleri öncesi sonrası arasında fark olup olmadığı“Paired Samples T Testi”ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The number of sets is a very important parameter when calculating the volume of a workout. The difference in the number of sets during resistance exercises can cause physiological, metabolic and mechanical effects. In this context, the research aims to determine the effect of single or multiple set preference on some motoric tests during resistance exercises. Material and Method: Thirty-four people who exercised actively for at least 2 years were included in the study. Participants were randomly assigned to 3 different groups. Anthropometric and motoric performance measurements were made as a pre- test in the study. After 8 weeks of whole body exercise program, the same tests were measured once again. In anthropometric measurements, height, body weight, LBW, BFR, BMI (kg/m 2 ) and circumference measurement values were taken. In motoric performance tests, hand VAS, grip strength, 20-meter sprint, vertical jump, Yo-Yo IR-1, overhead and backward medicine ball throwing, 1-MT Bench Press and 1-MT Squat values were taken. Whether there was a difference between the volunteers before and after the exercise protocols applied was analyzed with the“Paired Samples T Test”.