Retinopati gelişen ve gelişmeyen tip 2 diyabetli hastaların öz yönetim ve metabolik kontrol düzeyleri: Vaka-kontrol çalışması
Self-management and metabolic control levels of patients with type 2 diabetes with and without retinopathy: A case-control study
- Tez No: 777093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MEYDANLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma, retinopati gelişen ve gelişmeyen tip 2 diyabet hastalarının, özyönetim ve metabolik kontrol düzeylerini karşılaştırarak, öz yönetim ve metabolik kontrol düzeyinin retinopati gelişimine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Bu vaka-kontrol çalışmasında, örneklemi bir üniversite hastanesinin göz polikliniğine başvuran, retinopati gelişen (n=50) ve gelişmeyen (n=51) toplam 101 hasta oluşturdu. Veriler,“Tanıtıcı Soru Formu”ve“Tip 2 Diyabetli Kişilerde Diyabet Öz Yönetim Ölçeği”kullanılarak toplandı. Ayrıca hastaların laboratuvar sonuçlarına, kan basıncı, beden kitle indeksi (BKİ) değerlerine bakıldı. Çalışmanın verileri Ki-Kare analizi ve lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlendi. Bulgular: Katılımcıların büyük çoğunluğu (%85.1) aşırı kilolu veya obez olup, %70.3'ünün HbA1C, %25.7'sinin LDL, %44.6'sının Trigliserid, %10.9'unun total kolesterol düzeyi, %23.8'inin sistolik kan basıncı, %22.8'inin diyastolik kan basıncı normalin üzerindeydi. Katılımcıların tip 2 diyabet öz yönetim düzeyleri hem alt faktörlerde hem de toplamda orta düzeyde bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effect of self-management and metabolic control level on the development of retinopathy by comparing the levels of self-management and metabolic control of patients with type 2 diabetes who develop and under develop retinopathy. Methods: This case-control study consisted of a total of 101 patients with retinopathy (n=50) and without retinopathy (n=51) who applied to the eye outpatient clinic of a university hospital. Data were collected by using the“Descriptive Questionnaire”and“Diabetes Self-Management Scale for persons with Type 2 Diabetes”. Laboratory Tests, blood pressure, body mass index (BMI) values of the patients were also measured. The data of the study were evaluated with Chi-Square analysis and logistic regression analysis, and the level of significance was determined as 0.05. Results: Majority of the participants (85.1%) were overweight or obese, 70.3% had HbA1C, 25.7% LDL, 44.6% Triglyceride, 10.9% total cholesterol, 23.8% systolic blood pressure, 22.8% His diastolic blood pressure was above normal. Type 2 diabetes self-management levels of the participants were found to be moderate both in sub-factors and in total.