COVİD-19 pandemi sürecinin yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkisinin duygusal yeme ölçeğiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the COVID-19 pandemic process on the nutritional habits of adults with the emotional eating scale
- Tez No: 777094
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada COVID-19 pandemi döneminde bireylerin beslenme alışkanlıklarının duygusal yeme davranışları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, kesitsel tip araştırma tasarımında uygulanmıştır. Örneklemi, 2021 yılı Aralık ayı içerisinde çalışmaya katılmayı kabul eden Kocaeli ilinde yaşayan 20-65 yaş arası yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Çalışmaya anket formunu doğru ve eksiksiz dolduran ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 400 birey dâhil edilmiştir. Veri toplama formu; Sosyodemografik Veri Formu ile dâhil edilen her olgunun demografik özellikleri kaydedildikten sonra bireylerin antropometrik özellikleri ve COVID-19 pandemi dönemindeki beslenme alışkanlıkları Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği (30 madde) kapsamında ele alınmıştır. Veriler, pandemi koşulları dikkate alınarak, çevrimiçi anket formu ile toplanmıştır. Demografik değişkenlere ait kategoriler arasında ölçek puanları bakımından farklılıkları incelemek için verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov Testleri ile incelendi. Sürekli veriler Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi ile karşılaştırıldı ve çoklu karşılaştırmalar Dunn Testi ile yapıldı. Normal dağılmayan değişkenler ile ölçek puanları arasındaki ilişkinin saptanmasında, Spearman Korelasyon Analizi uygulandı. Farklılığın hangi grup ya da gruplardan kaynaklandığı Kruskal Wallis Analizi Çoklu Karşılaştırma Testi ile incelenmiştir. Bulgular: Bu araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 32,49 ± 9,09'dur. Araştırma kapsamında incelenen bireylerin beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması 24,37 ± 4,69 (14,3 - 48,33)' dir.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to evaluate the relationship between eating habits and emotional eating behaviors. Materials and Methods: The study was applied in a cross-sectional research design. The sample was collected from Kocaeli province, which agreed to participate in the study in December 2021. consists of adult individuals between the ages of 20-65 living. Correct the questionnaire form into the study. and 400 individuals who filled in completely and met the inclusion criteria were included. Data collection form; Demographic data of each case included with the Sociodemographic Data Form anthropometric characteristics of individuals and COVID-19 Nutritional habits during the pandemic Turkish Emotional Eating Scale (30 items) covered under. The data are based on the online survey, taking into account the pandemic conditions. collected in the form. In terms of scale scores among the categories of demographic variables To examine the differences, the conformity of the data to the normal distribution Shapiro-Wilk and Examined by Kolmogorov-Smirnov Tests. Continuous data Mann Whitney U Test and Compared with Kruskal Wallis Analysis of Variance and multiple comparisons with Dunn Test done. The relationship between non-normally distributed variables and scale scores. Spearman Correlation Analysis was used to determine it. Which group or by Kruskal Wallis Analysis Multiple Comparison Test examined. Results: The mean age of the individuals participating in this study was 32.49 ± 9.09 years. The mean body mass index (BMI) of the individuals examined within the scope of the research is 24.37 ± It is 4.69 (14.3 - 48.33).