Lavandula stoechas'ın kadmiyum klorür ile sıçanlarda indüklenen testis hasarındaki olası koruyucu etkilerinin histopatolojik olarak araştırılması
Histopathological investigation of the possible protective effects of Lavandula stoechas on testicular damage induced by cadmium chloride in rats
  1. Tez No: 777098
  2. Yazar: SÜLEYMAN BAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Lavandula stoechas'ın kadmiyum klorür ile sıçanlarda indüklenen testis hasarındaki olası koruyucu etkilerinin histopatolojik olarak araştırılması amacı ile yapılmıştır. Kadmiyum (Cd) metal kaplama endüstrisinde, kimyasal gübrelerde, plastik ürünlerde ve boyalarda bulunabilen çevreyi kirleten bir maddedir. İnsanlar ve hayvanlar, Kadmiyum ile kirlenmiş tarım ürünlerini tüketerek veya solunum yoluyla bu toksik metali alabilirler. Kadmiyum oksidatif strese yol açar ve antioksidan savunma sistemini bozar. Çalışmalar Kadmiyum maruziyetinin memelilerde kan testis bariyerinin bozulmasına, germ hücre kaybına, testis ödemine, kanamaya, inflamasyon ve steriliteye neden olduğunu göstermiştir. Bu faktörlerin çoğu oksidatif strese neden olur. Spermatozoa, oksidatif strese karşı çoğu hücreden daha fazla duyarlıdır. Kadmiyum toksisitesini engelleyebilmek için doğal ürünlerin kullanılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Lavandula stoechas, Labiatae (Lamiaceae) familyasının önemli bir üyesidir. Bu bitki aktif bileşiklerinin yüksek içeriği, antioksidan ve antienflamatuvar etkileri nedeniyle terapötik olarak birçok yararlı etki sunar. Bu çalışmada, 35 erkek Wistar albino sıçanları rastgele olarak kontrol (K) grubu, taşıyıcı (T) grubu (50 mg/kg/gün i.p.), Lavandula stoechas (LSEO) grubu (50 mg/kg/gün i.p.), kadmiyum klorür (CdCl2) grubu (2 mg/kg/gün i.p.) ve CdCl2 (2 mg/kg/gün i.p.) + LSEO grubu (50mg/kg/gün i.p) olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. İlaç uygulamaları 20 gün boyunca her gün aynı saatte uygulanmıştır. Deney 21. Günde sonlandırılarak testisler histopatolojik olarak incelenmiş, seminifer tübül çapları ölçülmüş ve Johnsen testiküler skor analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the possible protective effects of Lavandula stoechas on testicular damage induced by cadmium chloride in rats. Cadmium (Cd) is an environmental pollutant that can be found in the metal plating industry, chemical fertilizers, plastic products and paints. People and animals can ingest this toxic metal by consuming or breathing in agricultural products contaminated with cadmium. Cadmium causes oxidative stress and impairs the antioxidant defense system. Studies have shown that cadmium exposure causes disruption of the blood testicular barrier in mammals, germ cell loss, testicular edema, bleeding, inflammation, and sterility. Many of these factors cause oxidative stress. Spermatozoa are more sensitive to oxidative stress than most cells. In order to prevent kadmiyum toxicity, studies are carried out to use natural products. Lavandula stoechas is an important member of the Labiatae (Lamiaceae) family. This plant offers many beneficial effects therapeutically due to its high content of active compounds, antioxidant and anti-inflammatory effects. In this study, 35 male Wistar rats were randomly assigned to five groups as follows: Control group, vehicle group (50 mg/kg/day i.p.), cadmium chloride (CdCl2) group (2 mg/kg/day i.p.), Lavandula stoechas (LSEO) group (50 mg/kg/day i.p.) and CdCl2 (2 mg/kg/day i.p.) + LSEO (50 mg/kg/day i.p.) group. The treatment was applied for 20 days daily. The experiment was terminated on the 21st day, testes were examined histopathologically, tubule diameters were measured, and Johnsen testicular score analysis was performed.