Saltıknâme destanının arketipsel sembolizm bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Saltikname epic in the context of archetypal symbolism
  1. Tez No: 777110
  2. Yazar: SERHAN HATILOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Destanlar milletlerin ortak değerlerini nesilden nesile aktaran edebi anlatılardır. Türk Edebiyatı oldukça kuvvetli bir destan geleneğine sahiptir. Bu gelenek içindeki en önemli destanlardan biri İslamiyetin etkisiyle oluşmuş Saltıknâme destanıdır. Saltıknâme, Sarı Saltık'ın gazalarını konu edinmektedir. Saltık, gazalarını gerçekleştirirken diyar diyar dolaşmış ve Balkanlar'ın İslamlaşmasında çok önemli bir isim olmuştur. Çalışmamızda arketipsel sembolizm yöntemi kullanılmıştır. C. G. Jung, insanların ilk atalarından günümüze kadar ulaşan ortak (kolektif) bir bilinç dışının varlığını ortaya koymuştur. Bu ortak değerlere ise“arketip”adını vermiştir. Arketipsel sembolizm yöntemi de edebi eserlerdeki arketipleri çözümlemeye yarayan psikanaliz bir yöntemdir. Eserlerde bulunan arketipsel semboller eserleri daha iyi anlamamız açısından oldukça önemlidir. Saltıknâme destanı Jung'un arketipsel sembolizm yöntemi ile çözümlenmeye çalışılmış ve çözümleme Campbell'ın monomit adını verdiği ayrılma, sınanma, dönüş sistematiğine uygun olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Epics are literary narratives that transfer the common values of nations from generation to generation. Turkish Literature has a very strong epic tradition. One of the most important epics in this tradition is the Saltikname epic, which was formed under the influence of Islam. Saltikname is about the wars of Sari Saltik. While carrying out his wars, Sarı Saltık traveled from land to land and became a very important name in the Islamization of the Balkans. The method we used in our study is the archetypal symbolism method. C. G. Jung revealed the existence of a common (collective) unconscious that has survived from the earliest ancestors of humans to the present day. He called these common values“archetypes”. The archetypal symbolism method is a psychoanalytic method that helps to analyze the archetypes in literary works. The archetypal symbols in the works are very important for us to understand the works better. Saltıkname epic has been tried to be analyzed by Jung's archetypal symbolism method and the analysis has been handled in accordance with Campbell's