مختصر شرح ابن هشام لقصيدة بانت سعاد لمحمد بن مصطفى حميد الكفوي، المعروف بآقكرماني (ت. 1014ه)دراسةً وتحقيقًا
İbn Hişam'ın Bânet Süâd kasidesi şerhine akırkermâni diye bilinen Muhammed Mustafa el- Kefevî'nin muhtasarı, araştırma ve tahkik
- Tez No: 777115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kab b. Züheyr'in Bânet Süâd kasidesi, belagata ait incelik ve güzellikleri içermesi nedeniyle Nebi as.'ı metheden en güzel kasidelerdendir. Bu kaside, Nebi as.'ı metheden kasidelerin esasıdır. Onun yolunda bir çok şair yürümüştür. Peygamberi öven kasideler arasındaki yüksek mertebesi sebebiyle bir çok alim ve dil bilgini onu şerh etmiştir. İmam İbn Hişâm onlardan biridir. Müellif eserinde ifadeleri tahlil etti, lafız ve cümlelerin irabını yaptı. Şerhinde bazı kıssalar, nahiv ve belagat inceliklerini zikrettiği gibi nahiv ekollerinin lafız ve cümlenin irabında görülen ihtilaflarını zikretti. el-Kefevî geldi ve İbn Hişam'ın kasideye yaptığı şerhi daha kısalttı. İbareler kısalmasına rağmen manayı kapsayacak şekilde sözleri özetledi. Sadeleşmesine rağmen açıklanması gerekli olan bilgileri kapsayan bir eser oldu. Her beyitte anlaşılması zor lafızların şerhini yaptığı gibi anlaşılması zor kelimelere ek izahatlar getirdi. İbn Hişam'ın yorumlarına ters düştüğü yerleri zikrederek, bazı beyitlerin rivayetindeki ihtilaflara dikkat çekerek her beyitin manasını özetledi. Bu eser içinde kasideyi şerh edenlerin görüşlerini zikretmesi, İbn Hişam'ın yorumlarını özetlemesi ve el-Kefevî'nin ilavelerini içermesi nedeniyle aynı zamanda şerh ve muhtasarı içeren bir kitap oldu.
Özet (Çeviri)
The poem“Banat Suaad”for Ka'b Bin Zuhair can be considered one of the most valuable praising poems for the Prophet Mohammad Allah's Blessing and peace may be on him because it contains many advantages and meanings in eloquence. It is the base in praising poems for the prophet,and many poets followed it. And for its high status and high position , many scientists and writers began to explain this poem e-g- Emam Bin Hisham Al-Nahwi,who began to interpret its phrases and analize its words and sentences , where he mentioned some stories and funny syntax and inelouence and punctuated its words and mentioned the difference faces in syntax any sentence or any word between the grammar schools. After that Al-kafawi , Allah's mercy may be upon him , came and he summarized Ibn Hisham's Poem in which he summarized the phrase and summarized the sayings that included the meanings , and it included all things that were needed in statement – Then he explained in every Poetic verse all the problems of its languages . Then he introduced an explanation for the words problems. And he summarized in every Poetic verse its meaning with difference in issues and feedback for Ibn Hisham and he paid attention on the dispute in narrating some Poetic verses. So this book is considered as a summary and explanation at the same time because it contained summary sayings of Ibn Hisham with the opinions of the poem explanation and Al-kafawi additions because Al-kafawi is one of the best scientists in Arabic language and literature.