Glukoz metabolizma bozukluğu olan hastalarda nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı(NAFLD) epidemiyolojisi
The epidemiology of nonalcolic fatty liver disease (NAFLD) in patients with glucose metabolism disorder
  1. Tez No: 777114
  2. Yazar: İREM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ KUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Non Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı (NAFLD); son yıllarda insidansı gittikçe artarak kronik karaciğer hastalıkları arasında ilk sıraya yerleşmiştir. Bu global ve progresif hastalığın diyabetin yeni bir komplikasyonu olabileceği düşünülmektedir. Bu amaç doğrultusunda biz diyabetik ve prediyabetik hastalarda NAFLD prevalansını hesaplamayı amaçladık. İkincil çıkarım olarak birinci basamak hekimlerince hastalığın kolay tanı alabilmesi amacıyla kullanılan uluslararası noninvaziv skorlama sistemlerinin diyabetik ve prediyabetik hastalar özelinde uygunluğu ve bu hastalarda belli antropometrik ölçümlerin NAFLD göstermedeki gücü üzerinde durduk. Bununla amacımız basit antorpometrik ölçümlerle diyabetik ve prediyabetik hastalarda NAFLD varlığı ile ilgili fikir sahibi olabilmektir. Bu çalışma için Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi elektronik veri tabanından 01.06.2020- 01.06.2021 tarihleri içinde endokrinoloji poliklinklerine başvuran glukoz metabolizma bozukluğu tanısı almış hastalara ait veriler retrospektif olarak taranmış ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 196 hastanın tamamı randomizasyon olmaksızın çalışmaya dahil edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda diyabetik ve prediyabetik hasta grubunda NAFLD prevalansı sırasıyla %90,8 ve %76,5 olarak saptanmıştır. Uluslararası non invaziv skorlama sistemlerinde FLİ ve NAFLD fibrozis skoru çalışmamızda diyabetik ve prediyabetik hastalar için ultrason ile korele görülmüş, FİB-4 skoru aynı korelasyonu çalışmamız özelinde sağlayamamıştır. Antropometrik ölçümler içerisinde bel çevresi, boyun çevresi, cilt kıvrım skoru ve bunların birbirine oranları belli kesim noktaları dahilinde NAFLD için fikir verebilecek olarak öngörülmüş olup bu konu ile ilgili daha geniş popülasyonlar ile ek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In recent years, non-alcoholic fatty liver disease; its incidence has gradually increased and it has taken the first place among chronic liver diseases. This global and progressive disease is thought to be a new complication of diyabetes. For this purpose, we aimed to calculate the prevalence of NAFLD in diyabetic and prediyabetic patients. As a secondary conclusion, we focused on the suitability of the international noninvasive scoring systems used by primary care physicians for easy diagnosis of the disease for diyabetic and prediyabetic patients, and the power of certain anthropometric measurements in demonstrating NAFLD in these patients. With this, our aim is to have an idea about the presence of NAFLD in diyabetic and prediyabetic patients with simple anthropometric measurements. For this study, the data of patients diagnosed with glucose metabolism disorder who applied to the endocrinology polyclinics between 01.06.2020-01.06.2021 from the Baskent University Ankara Hospital electronic database were retrospectively scanned and all 196 patients who met the inclusion criteria were included in the study without randomization. As a result of the study, the prevalence of NAFLD in the diyabetic and prediyabetic patient groups was determined as 90,8% and 76,5%, respectively. FLI and NAFLD fibrosis score in international non-invasive scoring systems were correlated with ultrasound for diyabetic and prediyabetic patients in our study, but FIB-4 score could not provide the same correlation in our study. Among anthropometric measurements, waist circumference, neck circumference, skinfold score and their ratios to each other are predicted to give an idea for NAFLD within certain cut-off points, and additional studies with larger populations are needed.