Hastanede çalışan hemşirelerde COVID-19 korkusu ve iş stresi
Fear of COVİD-19 and work stress in nurses working in the hospital
- Tez No: 777133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GÜZEL, Saadet. Hastanede Çalışan Hemşirelerde COVID-19 Korkusu ve İş Stresi, Yüksek Lisans Tezi, Çankırı, 2023. Pandemi süresince COVID-19 tanısı alan bireylerin tedavi ve bakımında hemşireler önemli roller üstlenmiştir. Pandemi öncesinde çeşitli nedenlerle hemşirelerin yaşadıkları iş stresine COVID-19 korkusu eklenmiştir. Pandemi sürecinde hemşirelerin ruh sağlığını etkileyen süreçleri ortaya koymak hemşirelerin sağlığını değerlendirmek ve hemşirelik hizmetlerinin etkili sunumunu yönetmek bakımından önemli bir halk sağlığı önceliğidir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; hastanede çalışan hemşirelerde COVID-19 korkusu ve iş stresi düzeyini incelemektir. Kesitsel tipteki çalışmanın evreni, Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan hemşirelerdir. Araştırmaya gönüllü 270 hemşire katılmıştır. Veri, Sosyo-demografik Özellikler Formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Hemşire Stres Ölçeği aracılığıyla Mart-Mayıs 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri, SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiş olup tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile normallik analizi sonuçlarına göre bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 30,51±7,50, 82,2'si kadın, %62,6'sı evli, %53'ü lisans mezunudur. Hemşirelerin %44,1'i COVID-19 tanısı alan hastaya bakım vermiş, %72,2'si COVID-19 tanısı almıştır. Hemşirelerin COVID-19 korkusu ile iş stresi orta düzeyin altındadır. Hemşirelerin COVID-19 korkusu; çalıştıkları birime, mesai saatlerine, yaş ve çalışma yılına, pandemi sürecinde görev yerinin değişmesine, aile ilişkilerine, stres düzeyine ve uyku düzenine göre farklılaşmaktadır. Hemşirelerin iş stresi COVID-19 tanısı alan hastaya bakım vermeye, pandemi sürecinde aile ilişkilerine ve uyku düzenine göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
GÜZEL, Saadet. Fear of COVID-19 and Work Stress in Hospital Nurses, Master Thesis, Çankırı, 2023. During the pandemic, nurses have played an important role in the treatment and care of individuals with COVID-19. Fear of COVID-19 was added to the work stress experienced by nurses for various reasons before the pandemic. Revealing the processes that affect nurses' mental health during the pandemic is an important public health priority in terms of evaluating nurses' health and managing the effective delivery of nursing services. In this context, the aim of the study is; To examine the fear of COVID-19 and the level of work stress in nurses working in the hospital. The population of the cross-sectional study is the nurses working in Erzurum Atatürk University Research and Application Hospital. 270 volunteer nurses participated in the study. Data were collected between March and May 2022 using the Socio-demographic Characteristics Form, the COVID-19 Fear Scale, and the Nurse Stress Scale. The data were analyzed using SPSS 22.0 program and according to the results of descriptive statistical methods and normality analysis, t test, analysis of variance, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pearson correlation analysis were used in independent groups. The mean age of the nurses participating in the study was 30.51±7.50, 82.2% were women, 62.6% were married, and 53% were undergraduates. 44.1% of the nurses gave care to patients with COVID-19, 72.2% were diagnosed with COVID-19. Nurses' fear of COVID-19 and job stress are below moderate. Nurses' fear of COVID-19; It differs according to the unit they work, working hours, age and working year, change of duty place during the pandemic process, family relations, stress level and sleep pattern. The work stress of nurses differs according to caring for patients with COVID-19, family relations and sleep patterns during the pandemic process.