Kalp yetersizliği hastalarında üst ekstremite fonksiyonel kapasite ve günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of upper extremity functional capacity and activities of daily living in patients with heart failure
- Tez No: 777166
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hastaların günlük yaşam aktivitelerindeki sınırlamaların ve iyileştirmelerin etkisi dikkate alındığında uygun GYA değerlendirmesi önemlidir. Ek olarak fonksiyonel kapasitenin değerlendirilmesi, hastanın günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme konusundaki limitasyonları da ortaya çıkarabileceği ve tedaviye yardımcı olabilmesi açısından öneme sahiptir. Kalp yetersizliği hastalarında günlük yaşam aktivitesinin ve üst ekstremite fonksiyonel kapasitesinin performans testi ile objektif olarak değerlendirildiği çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Çalışmanın amacı kalp yetersizliği hastalarında üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi ve günlük yaşam aktivitesinin değerlendirilip sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalaması 52,63±6,2 olan 30 kalp yetersizliği hastası ve yaş ortalaması 50,03±6,5 olan 30 sağlıklı birey katıldı. Genel Değerlendirme Formu kullanılarak katılımcıların fiziksel ve demografik özellikleri sorgulandı. Günlük yaşam aktivite performansı (Londrina GYA Protokolü), günlük yaşam aktivitesinin farklı boyutları (London Chest GYA Ölçeği, Milliken GYA Ölçeği, PFSDQ-M), üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi (6PBRT), egzersiz kapasitesi (6DYT), alt ekstremite fonksiyonel kuvvet (STST), fonksiyonel mobilite ve denge (ZKY Testi), periferik kas gücü (taşınabilir el dinamometresi), fiziksel aktivite düzeyi (UFAA-KF ve DADS), yorgunluk seviyesi (YŞÖ), dispne seviyesi (MMRC), komorbidite indeksi (Modifiye CKİ) ve yaşam kalitesi (Minnesota KY ile Yaşam Anketi) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Considering the impact of limitations and improvements in patients' activities of daily living, appropriate ADL assessment is important. In addition, the evaluation of functional capacity is important in terms of revealing the limitations of the patient in performing activities of daily living and helping with the treatment. The number of studies in which the daily life activities and upper extremity functional capacity were evaluated objectively by performance testing in patients with heart failure is quite limited. The aim of the study is to evaluate the upper extremity functional capacity and activities of daily living in patients with heart failure and to compare them with the control group consisting of healthy individuals. Thirty patients with heart failure with a mean age of 52.63±6.2 years and thirty healthy individuals with a mean age of 50.03±6.5 years participated in the study. The physical and demographic characteristics of the participants were questioned using the General Evaluation Form. Activity performance of daily living (Londrina ADL Protocol), different dimensions of daily living activity (London Chest ADL Scale, Milliken ADL Scale, PFSDQ-M), upper extremity functional capacity (6PBRT), exercise capacity (6DYT), lower extremity functional strength (STST), functional mobility and balance (ZKY), peripheral muscle strength (portable hand dynamometer), physical activity level (UFAA-KF and DADS), fatigue level (YSO), dyspnea level (MMRC), comorbidity index (Modified CKI) and quality of life (Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire) were evaluated.