Sosyal medya kullanımının dini inanç ve davranışla ilişkisi (Bursa lise öğrencileri örneği)
The relationship of social media use with religious beliefs and behaviors (Example of Bursa high school students)
  1. Tez No: 777199
  2. Yazar: OSMAN VARSAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ISMAIL SAGLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Sosyal medyanın sürekli akan bir nehre benzeyen dinamik yapısı kullanıcıları adeta ekran başına hapsetmekte, bu nehirde var olma arzusu ise kullanıcıları etkileşim içine girmeye motive etmektedir. Bu sayede günümüzün vazgeçilmez medya platformları haline gelen sosyal medya araçları, kısa süre içinde geleneksel medya araçlarının yerini doldurmayı başarmış, sosyal medyada dolaşmak insanların gün içinde en fazla vakit harcadıkları rutinlerinden biri haline gelmiştir. Sosyal medyanın kullanımına paralel olarak son yıllarda bu konu hakkında yapılan araştırmaların sayısında da artış medyana gelmiştir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki sosyal medya kullanımı sürekli gelişen web teknolojilerinin sunduğu olağanüstü iletişim imkânları sayesinde kullanıcılarına büyük fırsatlar sunmaktadır. Ancak bunun yanında sosyal medyanın son derece dinamik ve denetimi zor olan bir yapıya sahip olması, sunduğu imkânların yanında kullanıma bağlı olarak bazı zararlı etkileri de beraberinde getirmektedir. Sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanan gençler de sosyal medyadan gelebilecek örtük mesajlara karşı savunmasız kalmaktadır. Araştırmamızda sosyal medya kullanımının gençlerin dini inanç ve davranışlarıyla ilişkisi irdelenmiştir. Araştırmamızın ana sorusu, sosyal medya kullanımın gençlerin dini inanç ve davranışlarını etkileyip etkilemediğidir. Elde edilen bulgular neticesinde sosyal medyanın hem dini hayta etkisi hem de öneri sunma imkânı elde edilecektir. Çalışmamız nicel bir araştırma olup tüme varımsal bir yöntem izlenmiştir. Tezimizde verilerin toplanması için ölçek tekniğine başvurulmuştur. Bursa ilindeki merkez ilçeler olan Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım'da bulunan Fen Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi ve İmam Hatip Lisesi olmak üzere dört faklı okul türünden yüksek, orta ve düşük olmak üzere farklı akademik başarı düzeylerine sahip on iki liseden 760 öğrenciye ölçek uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal medya kullanımı ile dini inanç ve davranışlar negatif ilişki içindedir Sosyal medya kullanımı arttıkça dini inanç ve davranışlarda azalma meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The dynamic structure of social media, which is like a constantly flowing river, traps users in front of the screen, and the desire to exist in this river motivates users to interact. In this way, social media tools, which have become today's indispensable media platforms, have succeeded in replacing traditional media tools in a short time, and surfing on social media has become one of the routines that people spend the most time in during the day. In parallel with the use of social media, the number of researches on this subject has increased in recent years. Research shows that the use of social media offers great opportunities to its users thanks to the extraordinary communication opportunities offered by constantly developing web technologies. However, the fact that social media has an extremely dynamic and difficult-to-control structure brings with it some harmful effects depending on the use as well as the opportunities it offers. Young people who use social media intensively are also vulnerable to implicit messages from social media. In our research, the effect of social media use on young people's religious beliefs and behaviors was examined. The main question of our research is whether the use of social media affects the religious beliefs and behaviors of young people. As a result of the findings obtained, both the effect of social media on religious life and the ability to offer suggestions will be obtained. Our study is a quantitative research and an inductive method was followed. Questionnaire technique was used to collect data in our thesis. 760 out of twelve high schools with different academic achievement levels as high, medium and low from four different school types, namely Science High School, Vocational and Technical Anatolian High School, Anatolian High School and Imam Hatip High School in Osmangazi, Nilüfer and Yıldırım, the central districts of Bursa. A questionnaire was applied to the student. According to the results of the research, there is a negative relationship between the use of social media and religious beliefs and behaviors. As the use of social media increases, religious beliefs and behaviors decrease.