İkincil Mağdur Deneyimi Destek Ölçeği- revize'nin (SVEST-R) Türkçe geçerlik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of the Second Victim Experience and Support tool-revised (SVRST-R)
- Tez No: 777200
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Beklenmeyen advers hasta olayına, tıbbi bir hataya ve/veya hastayla ilgili bir yaralanmaya karışan ve bu olay nedeniyle travmatize olup mağdur hale gelen sağlık çalışanları“ikincil mağdur”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmayla İkincil Mağdur Deneyimi Destek Ölçeği-Revize'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini test etmek, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde çalışan sağlık personellerinin ikincil mağdur olma ve algıladıkları destek düzeylerini belirlemek bunu etkileyen sosyodemografik değişkenleri ortaya koymak ve çözüm önerilerinde bulunmak amaçlanmıştır. Çalışma metodolojik ve kesitsel nitelikte olup, Ocak 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde çalışan hemşirelerden oluşan toplam 400 kişi ile yürütülmüştür. Katılımcılara araştırmacılar tarafından literatürden yararlanılarak geliştirilen 28 soru ve İkincil mağdur Deneyimi Destek Ölçeği-Revize'ye ait 35 soru olmak üzere toplam 63 sorudan oluşan bir soru formu uygulanmıştır. İkincil Mağdur deneyimi Destek Ölçeği –Revize'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasında; ölçeğin Kaiser Meyer Olkin test değeri 0,84, Barlett Testi için p değeri
Özet (Çeviri)
Healthcare workers who are involved in an unexpected adverse patient event, a medical error and/or a patient-related injury and become traumatized and victimized by this event are defined as“second victims”. In this study, it was aimed to test the validity and reliability of the Second Victim Experience and Support Tool-Revised in Turkish, to determine the second victim and perceived support levels of the health personnel working at Trakya University Health Research and Application Center, to reveal the sociodemographic variables affecting this and to offer solutions. The study is methodological and cross-sectional and was carried out between January 2022 and December 2022, with a total of 400 people consisting of academicians and research assistant physicians of Trakya University Faculty of Medicine, and nurses working at Trakya University Health Research and Application Center. A questionnaire consisting of 63 questions, 28 questions developed by the researchers using the literature, and 35 questions belonging to the Second Victim Experience and Support Tool-Revised, was applied to the participants. In the Turkish validity and reliability study of the Second Victim Experience and Support Tool-Revised; the Kaiser Meyer Olkin test value of the scale was found to be 0.84, and the p value for the Barlett test was