Streptozotosin (STZ) ile indüklenen deneysel alzheimer modelinde morin ve hesperidinin oksidatif stres ve bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of morine and hesperidine on oxidative stress and cognitive functions in the experimental model of alzheimer induced by streptozotocin (STZ)
  1. Tez No: 777206
  2. Yazar: UMUR TUĞCU YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nörodejeneratif bir hastalık olan Alzheimer hastalığı demanslar arasında en yaygın görülen demans tipidir. Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer hastalığında da oksidatif stres meydana gelmekte ve nöron hasarının ilerleyişini artırmaktadır. Öte yandan birer fenolik bileşik olan Morin ve Hesperidinin oksidatif stres üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Morin ve Hesperidinin, streptozotosin (STZ) ile indüklenen deneysel Alzheimer modelinde oksidatif stres ve Bilişsel fonksiyonlar üzerine olan etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla 50 adet wistar albino erkek rat temin edilerek 5 grup oluşturulmuştur; Kontrol grubu (n=10), Alzheimer grubu (n=10), Morin uygulaması yapılan grup (n=10), Hesperidin uygulanan grup (n=10) ve Morin + Hesperidinin birlikte uygulandığı grup (n=10). 40 adet rata stereotaksik cerrahi yoluyla STZ verilerek deneysel Alzheimer modeli oluşturulmuştur. Ratların Alzheimer olduğunu ve bilişsel fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla Moris su tankı (MWM) testi uygulanmıştır. Yedi gün boyunca hesperidin ve morin uygulanmıştır. Bu 7 günlük uygulama sonunda ratlar sakrifiye edilerek beyin dokuları ve kanları alınmış ve dokuda oksidatif stres belirteçleri olan Nitrik Oksit (NOx) ve Protein Karbonilleri (PC) seviyeleri, serumda ise İleri Protein Oksidasyon Ürünleri (AOPP) ve Doublecortin-like kinase-1 (DCLK-1) seviyeleri ölçülmüştür. Yapılan analizler sonucunda Alzheimer grubu kontrol grubu ile kıyaslandığında NOx, PC ve AOPP seviyeleri sırasıyla 2,57, 2,34 ve 1,55 kat artmıştır. Hesperidin uygulaması yapılan grupta NOx seviyeleri 3,23 kat, PC seviyeleri 2 kat ve AOPP seviyeleri ise 1,37 kat düşmüştür. Morin uygulanan grupta NOx seviyeleri 2,79 kat, PC seviyeleri 1,88 kat ve AOPP seviyeleri 1,43 kat düşmüştür. Morin ve Hesperidinin kombine uygulandığı grupta ise NOx seviyeleri 4,92 kat, PC seviyeleri 1,91 kat ve AOPP seviyeleri 1,49 kat düşmüştür. Tüm gruplarda NOx, PC ve AOPP seviyeleri istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir. DCLK-1 seviyeleri ölçüldüğünde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda Morin ve Hesperidinin nitrosatif ve oksidatif stresi regüle ederek azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease, a neurodegenerative disease, is the most common type of dementia among dementias. As in many other diseases, oxidative stress occurs in Alzheimer's disease and increases the progression of neuron damage. On the other hand, Morin and Hesperidin, which are phenolic compounds, are known to be effective on oxidative stress. In this study, it was aimed to examine the effects of Morin and Hesperidin on oxidative stress and cognitive functions in an experimental Alzheimer's model induced by streptozotocin (STZ). For this purpose, 50 wistar albino male rats were procured and 5 groups were formed; Control group (n=10), Alzheimer group (n=10), Morin treated group (n=10), Hesperidin administered group (n=10) and Morin + Hesperidin combined group (n=10). Experimental Alzheimer's model was created by giving STZ to 40 rats by stereotaxic surgery. Moris water tank (MWM) test was applied to evaluate Alzheimer's disease and cognitive functions of rats. Hesperidin and morin were administered for seven days. At the end of this 7-day application, the rats were sacrificed and their brain tissues and blood were taken and the levels of Nitric Oxide (NOx) and Protein Carbonyls (PC), which are oxidative stress markers in the tissue, and Advanced Protein Oxidation Products (AOPP) and Doublecortin-like kinase-1 (DCLK) in the serum. -1) levels were measured. As a result of the analysis, NOx, PC and AOPP levels increased 2.57, 2.34 and 1.55 times, respectively, in the Alzheimer group compared to the control group. NOx levels decreased by 3.23 times, PC levels by 2 times and AOPP levels by 1.37 times in the hesperidin treated group. NOx levels decreased 2.79 times, PC levels 1.88 times and AOPP levels 1.43 times in the morin treated group. In the group in which Morin and Hesperidin were combined, NOx levels decreased 4.92 times, PC levels 1.91 times and AOPP levels 1.49 times. NOx, PC and AOPP levels show a statistically significant difference in all groups. When DCLK-1 levels were measured, no statistically significant difference was found between the groups. In line with the data we obtained, it was observed that Morin and Hesperidin reduced nitrosative and oxidative stress by regulating.