Aphrodisias'taki dini bayram ve festivaller
Religious holidays and festivals in Aphrodisias
  1. Tez No: 777252
  2. Yazar: ÖZGE BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESENGÜL AKINCI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Festivaller MÖ 776 yılında Peloponnesos'un batısındaki Olympia'da düzenlenmeye başlamıştır. Oyunların başlarda cenaze törenleriyle ilişkili olduğu, ölen kişiyi onurlandırmak için yarışmalar düzenlendiği bilinmektedir. Homeros'un İlyada'sında ayrıntılı bir şekilde anlatılan Patroklos'un cenaze oyunları örnek olarak gösterilebilir. Olympia'da başlayan festivalin yanı sıra Yunanistan'da Nemea, Isthmus ve Delphoi'da da oyunlar düzenlenmeye başlamıştır. Panhellenik festival olarak adlandırılan bu dört büyük festivale sadece Helen vatandaşı olduğunu kanıtlayan sporcular katılabiliyordu. Bu dört büyük festivalin benzerleri Anadolu'da da kentlerde yerel olarak düzenlenmeye başlanmıştır. Aphrodisias'ta festivallerin başlaması Anadolu'daki diğer kentlere göre daha geç bir dönem olan Roma İmparatorluk Dönemi'ndedir. Aphrodisias'ta festivallerin başlama tarihi geç olsa da festival sayısında çok hızlı bir artış olmuştur. Çok fazla ödüllü yarışmanın düzenlenmesi Aphrodisias'a çok sayıda sporcu ve sanatçının yarışmak için gelmesine neden olmuştur. Kentte kutlanan festivallerin çoğu yerel hayırseverler tarafından finanse edilmiştir. İmparator kültünün ve desteğinin olması festivallerin daha çoşkulu kutlanmasına sebep olmuştur. MS 1. yüzyılda tarihlenen Aphrodeiseia Isolympia yarışması Aphrodisias'ta kutlanan bildiğimiz ilk festivaldir. Aphrodeiseia Isolympia'yı Rhodos'ta ele geçen bu yarışmada galip gelmiş bir sporcu için dikilen onurlandırma yazıtından öğreniriz. Aphrodisias'taki diğer yarışmalar hakkındaki bilgilerimizde Aphrodeiseia Isolympia yarışmasında olduğu gibi kentte ele geçen yarışmaları kazanan sporcuları ve sanatçıları onurlandırmak için dikilen onurlandırmalardandır. Aphrodisias'ta kutlanan son festivale dair bilgi ise MS 3. yüzyıl sonlarında yarışmada galip gelen bir sporcunun onurlandırma yazıtındandır. Bu tarihten sonra herhangi bir festivalin varlığı hakkında bir bilgi yoktur. Aphrodisias'ta olduğu gibi Anadolu'da da festivaller Hristiyanlığın yayılması ve baskısıyla yavaş yavaş ortadan kalkmıştır.
Özet (Çeviri)
Festivals began to be held in Olympia, west of the Peloponnesos, in 776 BC. It is known that the games were initially associated with punishment ceremonies, and competitions were held to honor the deceased. The funeral games of Patroclus, which are described in detail in Homer's Iliad, can be given as an example. In addition to the festival that started in Olympia, plays began to be organized in Nemea, Isthmia and Pythia in Greece. Only athletes who proved to be Greek citizens could participate in these four big festivals, called the Panhellenic festival. Similar to these four big festivals started to be organized locally in cities in Anatolia. It is observed that these festivals, which are a Greek tradition, continued during the Roman Empire period. The beginning of the festivals in Aphrodisias is in the Roman Empire period, which is a later period compared to other cities in Anatolia. Although the start date of the festivals in Aphrodisias is late, there has been a rapid increase in the number of festivals. The organization of contests with many prizes has caused many athletes and artists to come to Aphrodisias to compete. Most of the festivals celebrated in the city were funded by local philanthropists. The cult of the emperor and its support caused the festivals to be celebrated more enthusiastically. The Aphrodeiseia Isolympia contest, dated to the 1st century AD, is the first festival we know to be celebrated in Aphrodisias. The information we have learned about the Aphrodeiseia Isolympia contest is from the honor inscription erected for an athlete who won this contest in Rhodes. In our information about the other contests in Aphrodisias, it is of the statues erected to honor the athletes and artists who won the contests found in the city, as in the Aphrodeiseia Isolympia contest. The information about the last festival celebrated in Aphrodisias comes from an inscription honoring an athlete who won the contest at the end of the 3rd century AD. There is no information about the existence of any festival after this date. As in Aphrodisias, festivals in Anatolia gradually disappeared with the spread and pressure of Christianity.