Afrodisias Müzesindeki kuyumculuk ürünlerinin incelenmesi ve yeni tasarımlar
Examination of jewelry products at the Aphrodisias Museum and new desi̇gns
- Tez No: 971433
- Danışmanlar: DOÇ. İLKER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Afrodisias Antik Kenti'nde gün yüzüne çıkarılan ve bugün Afrodisias Müzesi koleksiyonuna dâhil edilen kuyumculuk eserlerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. El sanatları disiplini kapsamında yürütülen bu araştırma, antik dönemin zanaat ve estetik anlayışını, Afrodisias özelinde takı ve taş objeleri üzerinden değerlendirmeyi ve bu kültürel mirası bilimsel literatüre kazandırmayı amaçlamaktadır. Afrodisias, antik çağda özellikle heykeltıraşlık atölyeleri, mimari üretimi ve sanat merkezi kimliğiyle öne çıkmıştır. Ancak, Afrodisias'ta ortaya çıkarılan kuyumculuk ürünleri akademik açıdan daha az incelenmiş ve sınırlı sayıda belgelenmiştir. Bu çalışmanın temel hedefi, Afrodisias Müzesi'ndeki takı ve taş koleksiyonunu sistematik olarak belgelemek, analiz etmek ve erişilebilir bir bilgi kaynağına dönüştürmektir. Araştırma sürecinde müzeye kayıtlı eserler yerinde incelenmiş, her bir obje yüksek çözünürlükte fotoğraflanmış, boyut ve gramaj ölçümleri alınmış, kullanılan malzeme, üretim tekniği ve süsleme özellikleri kaydedilmiştir. Çalışma kapsamında toplam 121 eser değerlendirilmiş olup bunların 52'i yüzük, 7'si küpe, 32'i doğal taş, 13'u kolye ucu, 3'ü giysi tokası, 1'i saç/giysi iğnesi ve 11'i bileziktir. Eserlerde ağırlıklı olarak bronz ve gümüş kullanılmış; taş süslemeler, gravür, ajur, kabartma ve zımbalama gibi teknik detaylar tespit edilmiştir. Takılarda gözlenen biçim ve bezeme çeşitliliği, Afrodisias'ta kuyumculuğun yalnızca estetik değil, aynı zamanda sembolik, işlevsel ve sosyal anlamlar taşıyan bir üretim alanı olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın önemli bir çıktısı da, incelenen eserlerin dijital ortamda paylaşılmasını sağlayan www.afrodisiastakilari.com.tr adlı web sitesinin kurulmuş olmasıdır. Sitenin bir yıllık lisansı tarafımdan satın alınmış olup, tez çalışmasının tamamlanmasının ardından Afrodisias Müzesi'ne devredilerek kamusal bir dijital arşiv olarak hizmet vermesi planlanmaktadır. Bu durum, hem kültürel mirasın korunması hem de bilimsel verilerin sürdürülebilir biçimde erişilebilir kılınması açısından örnek teşkil etmektedir. Sonuç olarak, bu tez; Afrodisias Müzesi'ndeki kuyumculuk ürünlerini belgeleyerek el sanatları, arkeoloji, sanat tarihi ve müzecilik disiplinlerine katkı sunmakta, aynı zamanda dijitalleşme yoluyla kamu yararına açık bir bilgi platformu oluşturarak kültürel mirasın geniş kitlelere ulaşmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive examination of the jewelry artifacts unearthed in the ancient city of Aphrodisias and currently housed in the Aphrodisias Museum. Within the framework of traditional crafts, the study investigates the artistic, symbolic, and technical dimensions of these objects to contribute to academic literature and make this cultural heritage accessible to wider audiences. Aphrodisias, historically renowned for its sculpture workshops and artistic production, was a prominent cultural center in antiquity. However, its jewelry collection has remained relatively underexplored in scholarly studies. The primary aim of this thesis is to systematically document, classify, and interpret the jewelry and ornamental stones in the museum collection. All 121 artifacts were examined on-site. These include 52 rings, 7 earrings, 32 natural stones, 13 pendants, 3 garment clasps, 1 hair/garment pin, and 11 bracelets. Each piece was photographed in high resolution, and its dimensions, weight, materials, techniques, and decorative elements were recorded. Materials such as bronze and silver were commonly used, along with techniques like engraving, openwork (ajour), stamping, and relief. The findings suggest that jewelry in Aphrodisias fulfilled not only decorative purposes but also religious, social, and symbolic functions. The stylistic richness and craftsmanship of the artifacts reflect the sophistication of ancient artisans and the cultural complexity of the region. A significant outcome of this research is the creation of a digital platform: www.afrodisiastakilari.com.tr. The researcher has secured a one-year domain license for this website, where all documented artifacts, photographs, and technical data are made publicly accessible. Upon completion of the thesis, ownership and management of the website will be transferred to the Aphrodisias Museum. It will serve as an openaccess digital archive, supporting future research, educational use, and public engagement with the region's archaeological heritage. In conclusion, this thesis contributes to the fields of traditional crafts, art history, archaeology, and museology, while simultaneously promoting digital heritage preservation. By bridging academic research with digital accessibility and institutional collaboration, the project serves as a model for sustainable cultural heritage documentation.