Noonan sendromlu çocuklarda genotip fenotip ilişkisi
Genotype phenotype correlation in children with noonan syndrome
  1. Tez No: 777266
  2. Yazar: GİZEM NACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU NUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Noonan sendromu (NS, OMIM 163950) konjenital kalp hastalıkları, boy kısalığı, büyüme gelişme geriliği, karakteristik yüz görünümleri ile karakterize, otozomal dominant geçişli, klinik ve genetik olarak değişken bir sendromdur. Sıklığı 1000-1500 canlı doğumda bir olarak bildirilmektedir. Konjenital kalp hastalıkları, özellikle pulmoner stenoz, hipertrofik kardiyomiyopati olmak üzere sıktır Karakteristik yüz özellikleri bildirilmiştir, bunlar yüksek alın, pitozis, düşük kulak, derin oluklu filtrum, hipertelorizm, burun kökü basıklığı, üçgen yüz, ense kalınlığı, yele boyun olarak tanımlanmıştır. Prenatal dönemde polihidroamniyoz, nukal kalınlık artışı, hidrops fetalis görülebilmektedir. Beslenme problemleri, boy kısalığı, gelişimsel basamaklarda gecikme, zihinsel yetersizlik, epilepsi, kırma kusurları, strabismus, işitme kaybı bildirilmektedir. Koagülasyon bozuklukları, özellikle JMML olmak üzere hematopoetik sistem ve diğer sistem maligniteleri bildirilmektedir. Lenfödem, lenfanjiyom gibi lenfatik sistem bozuklukları, üriner sistem bozuklukları, kriptorşidizm ve infertilite gibi genital sistem bozuklukları, kserozis, saç dökülmesi, kıvırcık saç, café au lait lekeleri, hiperkeratozis gibi dermatolojik bozukluklar bildirilmektedir. Noonan sendromu etiyolojisinde literatürde PTPN11 (%50), SOS1 (%10- 13), LZTR1 (%8), RAF1 (%5), RIT1 (%5), KRAS(
Özet (Çeviri)
Noonan syndrome (NS, OMIM 163950) is a clinically and genetically variable autosomal dominant syndrome characterized by congenital heart defects, short stature, development delay, and characteristic facial features. It affects 1/1000-1500 newborns. Congenital heart defects, especially pulmonary stenosis and hypertrophic cardiomyopathy, are common. Characteristic facial features have been reported such as a broad forehead, ptosis, low-set ears, deeply grooved philtrum, hypertelorism, depressive nasal bridge, triangular face shape, and a webbed neck. Polyhydramnios, increased nuchal translucency, and hydrops fetalis may occur in the prenatal period. Feeding difficulties, short stature, delayed early development milestones, intellectual disability, epilepsy, refractive errors, strabismus, and hearing loss have been reported. Coagulation defects, malignancies of the hematopoietic system, particularly JMML, and other system malignancies have been reported. Varied lymphatic abnormalities such as lymphodema and lymphangioma, urinary system disorders, genital system disorders such as cryptorchidism and infertility, dermatological disorders such as xerosis, hair loss, curly and wavy hair, café au lait macules, hyperkeratosis have been reported. Many genes have been described in the etiology of Noonan syndrome such as PTPN11 (%50), SOS1 (%10-13), LZTR1 (%8), RAF1 (%5), RIT1 (%5), KRAS (