Porselen yüzeylere yapıştırılan yeni ve farklı metotlarla geri dönüştürülmüş seramik braketlerin bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of bond strength of new and recycled with different methods ceramic brackets bonded to porcelain surfaces with different surface roughening methods
- Tez No: 777279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EVREN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ortodonti kliniğinde ortodontik ataşmanların yapıştırma prosedürleri uygulama yapılacak yüzeye göre farklılık göstermektedir. Bu tez çalışmasında yeni ve farklı yöntemlerle geri dönüştürülmüş seramik braketlerin, farklı yöntemlerle pürüzlendirilmiş monolitik zirkonyum yüzeylerde bağlanma dayanımının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda toplam 120 adet zirkonyum blok kullanılmış ve her biri 10'ar bloktan oluşan 12 gruba bölünmüştür. Zirkonyum yüzeylere HF asit, Al2O3 ile kumlama ve Er:YAG lazer ile yüzey pürüzlendirme yöntemleri uygulanmıştır. Bu yüzeylere yapıştırılacak 120 adet seramik braket, yeni ve 3 farklı yöntemle geri dönüştürülen braketler olarak 4 alt gruba ayrılmıştır. Yüzey topografisi incelenmesi için yüzey pürüzlendirme uygulanmayan, 3 farklı yöntemle yüzey pürüzlendirmesi uygulanan zirkonyum örneklere ve yeni seramik braket, 3 farklı yöntemle geri dönüştürülmüş seramik braket tabanlarına TEM incelemesi yapılmıştır. Bloklar, yeni braketlerin ve HF asit, Al2O3 ile kumlama ve Er:YAG lazer yöntemleri ile geri dönüştürülmüş seramik braketlerin yapıştırılacağı 4 alt gruba bölünmüştür. Yüzeylere yapıştırılan tüm braketler İnstron evrensel test cihazında bağlanma dayanım testine tabii tutulmuş, ardından kopma bölgeleri ışık mikroskobunda x20 büyütme altında incelenerek ARI skorlaması yapılmıştır. Yaptığımız tez çalışması sonucunda HF asit ile pürüzlendirme ve HF asit ile seramik braket geri dönüşümü yöntemlerinin başarılı bağlanma dayanımı sağlamadığı saptanmıştır. Al2O3 ile pürüzlendirilen tüm yüzeylerde uygun bağlanma dayanımı bulgulanmış ancak yüzeylerde makroskopik olarak kalıcı hasar görülmüştür. Al2O3 ile ya da Er:YAG lazerle geri dönüştürülmüş braketler başarılı bağlanma dayanımı vermektedir. Er:YAG lazer ile pürüzlendirme ve geri dönüştürme yöntemleri Al2O3 yöntemi yerine alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the orthodontic practice, the bonding procedures of orthodontic attachments differ according to the surface to be applied. In this thesis study, it was aimed to examine the bond strength of new and recycled ceramic brackets on zirconium surfaces roughened with different methods. For this purpose, total of 120 zirconium blocks were used and divided into 12 groups of 10 blocks each. Sandblasting with Al2O3, surface roughening with HF acid and Er:YAG laser methods were applied to the surfaces. 120 ceramic brackets to be adhered to these surfaces were divided into 4 subgroups as new brackets and brackets recycled with 3 different methods. In order to examine the surface topography, Scanning Electron Microscope (SEM) analysis was performed on zirconium specimens, that was not roughened, roughened, and new and recycled ceramic bracket bases. The blocks were divided into 4 subgroups to which new brackets and recycled ceramic brackets will be bonded after roughening. All brackets adhered to the surfaces were subjected to bond strength test, then the rupture areas were examined under a light microscope under x20 magnification and ARI scoring was made. According to the result of the thesis study, HF acid etching and ceramic bracket recycling methods with HF acid did not provide successful bond strength. Appropriate bond strength was found on all surfaces roughened with Al2O3, but damage was observed on the surfaces. Recycled brackets with Al2O3 or Er:YAG laser gave proper bond strength. Er:YAG laser roughening and recycling methods are an alternative to Al2O3 method.