LGBTI+s' resistances and spatial productions in Istanbul: A path towards the right to the city
LGBTİ+'ların İstanbul'daki direnişleri ve mekansal üretimleri: Kent hakkına giden bir yol
  1. Tez No: 777280
  2. Yazar: NEYİR ZEREY AYDINTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 453
Özet
İstanbul'da yürütülen saha çalışmasından elde edilen etnografik verilere dayanan bu çalışma, LGBTİ+'ların kent hakkına giden yolda yaşadıklarını, karşılaştıkları engelleri ve bu engelleri aşmak için ortaya koydukları direniş pratiklerini incelemektedir. Tezin nihai amacı, LGBTİ+'ların görünürlüklerinin-görünmezliklerinin bir mercek gibi ele alınarak, onların yeni alanlar üretme potansiyellerine vurgu yaparken, mikro ve makro düzeyde gerçekleşen direnişlerine bakıp, LGBTİ+'ların önce kendileri, sonra da toplum için kapsayıcı ve ayrımcı olmayan bir yaşam inşa etme çabalarının izini sürmektir. Bu tezin mekânsal odak noktası gündelik mekânların yeniden üretimi üzerine konumlanmış olup, tez boyunca LGBTİ+'ların kendilerini baskı altında tutmaya çalışanlara karşı direnme biçimleri, onları kentsel bir“mekânsızlık”içine sıkıştıran her şeyi aşmak için ortaya koydukları direnişleri anlatılmaktadır. En önemlisi, kentteki farklı mekânsallık tiplerine yükledikleri anlam oluşturma süreçleri ve kolektif olarak biriktirilen anlamlandırmalar ele alınırken, İstanbul'daki mekân üretimine nasıl katkıda bulundukları tartışılmaktadır. Bu bağlamda, mikro ve makro direniş pratiklerinden doğan ve“kozalar”a dönüşen mekânsal üretimlerine ve sahiplenişlerine vurgu yapılmaktadır. LGBTİ+'ların kent hakkı arayışlarının, kendi direnişlerine ve mekânsal sahiplenmelerine dayandığı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Building upon ethnographic material from the fieldwork conducted in Istanbul, this study examines LGBTI+s' path towards the right to the city by looking into their experiences, the problems they encounter, and the resistance practices they come up with to tackle these obstacles. The utter aim of the thesis is to trace LGBTI+s' efforts for the construction of an inclusive and non-discriminatory life for themselves and then for the society as a whole, by taking in-visibilities as a lens while looking into their micro and macro resistances and by highlighting their potential to produce spaces for furthering their resistance practices. Throughout the dissertation, while the spatial focus is put on the reproduction of everyday spaces, LGBTI+s' ways to resist towards what is oppressing them, the resistances they come up with to overcome all that has been cornering them into an urban“spacelessness”are portrayed. Most importantly, the ways in which they contribute to the production of space in Istanbul are discussed while addressing the meaning-making processes and collectively accumulated designations they attach to different types of urban spatialities. The focus is put on the cases of their spatial productions and appropriations that are born out of their micro and macro resistance practices, which result into 'cocoons'. It is furthermore argued that their pursuit for the right to the city is ingrained in their resistances and their spatial appropriations.