Coding the governance: Different models of blockchain-based governance systems
Yönetişimi kodlamak: Blokzinciri tabanlı yönetişim modelleri
  1. Tez No: 777284
  2. Yazar: SAFİR ÇUBUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dağınık Defter Teknolojisi olarak da bilinen Blokzinciri teknolojisi, kapsamı ve çeşitliliği giderek artan yönetişim amaçları için gittikçe daha çok kullanılmaktadır. Blokzinciri uygulamalarının ampirik örnekleri, yalnızca farklı sektörlerdeki operasyonların kapsamı açısından değil, aynı zamanda ortaya çıkardıkları farklı yönetişim modelleri açısından da büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Bu açıdan, kullanımda olan sistem mimarilerinin tasarım özellikleri incelendiğinde, 'siyasi' kavramının çok farklı ve çoğu zaman çelişkili bir halde yüksek güvenlikli ve geri döndürülemez dijital defter tutma sistemlerine kodlandığı görülmektedir. Buna rağmen, blokzinciri tabanlı yönetişim modellerinin yaygınlaşmasına, ve genel anlamda blokzinciri teknolojisine, sosyal ve siyaset bilimi araştırmalarından oldukça az ilgi gösterilmektedir. Bu nedenle bu çalışma, bir yandan giderek artan sayıda ulusal ve uluslararası enstitü ve küresel yönetişim kuruluşları, diğer yandan da çok kültürlü ve merkezsiz internet toplulukları ve organizasyonları tarafından benimsenen blokzinciri tabanlı yönetişim sistemlerinin tasarım ve kullanımları üzerine teorik analizler sunar. Bu doğrultuda normatif bir analiz için kavramsal bir çerçeve geliştirmek amacıyla 'demokrasi' ve 'siyasi' kavramlarına ilişkin modern ve çağdaş siyaset teorisi perspektiflerini seçici bir şekilde okumaktadır. Bu seçim, Yeni Materyalizm tarafından önerilen ve herhangi bir araştırmanın kendi nesnesi üzerindeki yapıcı etkisini kabul eden olumlu ve kırılmalı okuma ilkelerini takip etmektedir. Bu ilkeler doğrultusundaki ilerleyen çalışma, 'siyasi', 'demokrasi' ve 'adalet' üzerine farklı bakış açılarını birbirleri üzerinden okuyarak, araştırmanın nesnesi olan blokzincirini gözlemlemek için yeni bir araştırma düzeneğini seçici bir şekilde inşa etmeyi amaçlar ve blokzinciri ağları için demokratik ve adil yönetişim sistemleri oluşturmakta siyaset teorisinden ve sosyal bilim akademisyenlerinin katılımından yararlanabileceğini öne sürer.
Özet (Çeviri)
Open and collective governance formations are being developed through ongoing participation from often faceless but verified individuals who trust the trustless technology of decentralized verification over the Internet. This new technology called Distributed Ledger Technology, a.k.a. Blockchain, is subject to innovation and use for governance purposes that are increasing in scope and variance. Nevertheless, there is considerably little attention being paid to the proliferation of blockchain-based governance models and the technology of blockchain in general, from social and political science research. Thus, this study offers theoretical analyses on various and often contradictory designs of blockchain-based systems that are being adopted, on the one hand, by an increasing number of national and international institutes and global governance organizations, and, on the other hand, transcultural grassroots Internet communities and organizations. Design specifics of blockchain-based governance system-architectures in use implicate that different and often contradictory terms of 'the political' are being encoded into immutable and highly-secure digital ledger-keeping systems. This thesis selectively reads modern and contemporary political theory perspectives on 'democracy' and the concept of the 'political' to develop a conceptual framework for a normative analysis on blockchain-based governance. This selection follows the research principles of affirmative and diffractive reading as offered by New Materialism which recognizes the constructive effect of research on its object. The practice will entail reading different perspectives on 'the political', 'democracy', and 'justice' through each other, selectively constructing a research apparatus to observe their interference through which the object of this study, blockchain, can be normatively understood.