Alt ekstremite cerrahisi sonrası uygulanan ağırlık aktarma protokollerinin basınç sensörü ve mobil uygulama ile takibinin klinik iyileşme üzerine etkisi
The effects of monitoring weight bearing protocols following lower extremity surgeries via plantar pressure sensors and mobile application on clinical recovery
- Tez No: 777283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKŞAN DEMİRBÜKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Alt ekstremite cerrahileri sonrası reçete edilen kısmi ağırlık aktarma (KAA) limitlerine uyumu artırmak için gerçek zamanlı geri bildirim mekanizmasına sahip Weight Bearing Monitoring (WBM) Smart Insole Sistemi'nin geliştirilmesi, geçerliliği ve güvenirliğinin araştırılması ve KAA limitlerine uyum üzerine etkisi ile klinik etkinliğinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: WBM Smart Insole sisteminden ve kuvvet platformundan eş zamanlı kaydedilen 366 adımın ağırlık miktarının ölçümleri ile geçerlik ve güvenirlik çalışması yapıldı. Talus Osteokondral Lezyon (TOL) tanısı nedeniyle cerrahi sonrası KAA rehabilitasyon protokolü ile takip edilecek hastalar (N=14) geri-bildirim (GB) alan (N=7) ve almayan kontrol grubu (N=7) olarak ikiye ayrıldı. Hastaların klinik iyileşme parametrelerinden ağrı şiddeti, kinezyofobi ve fonksiyonel düzeyleri çeşitli klinik ölçekler ve teknoloji tabanlı fonksiyon ölçümleri ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler, cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 3. ve 6. haftalarda tekrarlandı. Bulgular: GB grubunun post-op 3 ve 6. haftada KAA limitlerine uyumları %92 iken, kontrol grubunun uyumu sırasıyla %82 ve %28 olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aims: To develop Weight Bearing Monitoring (WBM) Smart Insole System, has a real-time biofeedback to increase compliance with partial weight bearing (PWB) limits after lower extremity surgeries, to investigate validity and reliability, and to examine effect on compliance with PWB limits and clinical effectiveness. Material and Methods: Validity and reliability study was carried out by measuring the amount of weight of 366 steps recorded simultaneously from WBM Smart Insole system and force platform. Patients (N=14) had undergone surgery due to the diagnosis of Talus Osteochondral Lesion (TOL) were divided into two groups as feedback (N=7) and control group (N=7). Pain severity, kinesiophobia and functional levels of the patients were evaluated using various clinical scales and technology based functional measurements were assesed. All measurements were repeated before surgery and at 3 and 6 weeks after surgery. Findings: Compliance of PWB in feedback group at post-op 3 and 6 weeks was 92% and compliance of control group was recorded as 82% and 28%, respectively.