Kalıcı st segment yükselmesi olmayan akut koroner sendromlu hastalarda plazma total tiyol düzeylerinin başvuru anındaki seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of application levels of plasma total thiole levels in patients with acute coronary syndrome without permanent st segment elevation
  1. Tez No: 777285
  2. Yazar: FATİH TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: UZMAN HAVVA ŞAHİN KAVAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Hastanemiz acil servisinde yaptığımız bu çalışmada kalıcı ST segment elevasyonu olmayan akut koroner sendromlu hastalarda serum total tiyol seviyelerinin düzeyleri ve bu parametre ile CK-MB ve troponin I arasındaki korelasyonu araştırıldı. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi (AAEAH) Acil Tıp Kliniğin'ne başvurarak kalıcı ST segment elevasyonu olmayan akut koroner sendromlu tanısı alan 55 hasta ve yine aynı hastane acil servisinde çalışan 50 gönüllü üzerinde yapıldı. Çalışma grubundan geliş anında total tiyol düzeyi ölçüldü. Hastalardan rutinde istenen tetkiklerden kardiyak belirteçler, elektrokardiyografi (EKG) istendi. Gönüllü grubununda total tiyol düzeyi ölçüldü. Veriler SPSS 15.0 paket programı ile analiz edildi. Demografik özellikler, semptomların dağılımları ve laboratuvar sonuçları incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study that we have done at ANKARA ATATÜRK TRAİNİNG AND RESEARCH HOSPİTAL's emergency department was to investigate the levels of thiol and the corelation between this parameter and CKMB and troponin I in the patients who have acute coronery sendroms without persistant ST segment elevetion. Materials and method: This study was performed with 55 patients who has acute coronery syndroms with persistant st eleveation and 50 volunteers who work at the emergency deparment of ANKARA ATATÜRK TRAİNİNG AND RESEARCH HOSPİTAL. Total thiol levels of patient group were measured at the time of arrival. Routine diagnostic tests for patients who required cardiac markers, electrocardiogram (EKG) was requested. The total thiol levels were measured in voluntary group. . Data were analyzed with the SPSS 15.0 package program. Demographic characteristics, distribution of symptoms and laboratory results were inspected.