Evaluation of senior nursing students' nutritional knowledge in Baghdad city, Iraq
Üniversite öğrencilerinin beslenme bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 777301
  2. Yazar: RANA NAJM ABED ABED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Üniversite öğrencileri genellikle aile ortamından ayrılmarıyla beraber bağımsızlıklarını kazanırlar ve bu ‎kritik dönemde yeme alışkanlıkları değişir. Toplumun tüm bireylerinin sağlıklı beslenmesi gerekirken önemli değişimlerin ve zorlukların olduğu üniversite döneminde beslenme daha da önem kazanmaktadır. Üniversite öğrencilerinin yoğun çalışma programları bulunmakla birlikte daha sık fast food besin tüketmekte, sağlıksız gıdalar tüketme eğilimi göstermektedirler. Üniversite eğitimi gören hemşirelik öğrencileri de hem kendi sağlıklarını korumak ve geliştirmek için hem de hizmet verecekleri nüfustaki sağlıklı beslenme girişimlerini planlayabilmeleri için mezuniyet öncesinde beslenme bilgilerinin değerlendirilmesi bakımından önemli bir grubu oluşturmaktadır. Hemşirelik öğrencileri mezun olmadan önce beslenme konusunda yeterli bilgiye ‎sahip olmaları gerekmektedir. Beslenme bilgisinin yeterli olması yalnızca gıda kaynaklı hastalıkları azaltmada değil, aynı zamanda beslenme konusundaki sağlık eğitimini ‎başlatmada ve yayılmasını sağlamada, böylece daha geniş bir nüfusu etkilemede ‎yardımcı olacaktır. Bu konuda çok fazla araştırma bulunmamakla birlikte hemşirelik bilgisi, ‎gelecekte insanların pratik yaşamlarını etkileyeceği için elzem bir konudur. Bu görüşten hareketle bu çalışmanın amacı, Irak'ın Bağdat Şehrindeki hemşirelik okullarındaki son sınıf ‎öğrencilerinin beslenme bilgi düzeylerini ve ilişkili faktörleri değerlendirmektir. Araştırma evrenini, Irak'ın Bağdat şehrinde bulunan üniversitelerin hemşirelik programlarının son sınıf (4. Sınıf) öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmaya 280 hemşirelik son sınıf öğrencisi katılmıştır. Veri toplamak amacıyla; Kişisel Bilgi Formu ve Genel Beslenme Bilgisi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirliğini test etmek amacıyla“Güvenilirlik Analizi”yapılmıştır. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiştir. Normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için Bonferroni kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için düzeltilmiş Bonferroni kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Katılımcıların GNKQ-R puanları ortalama 40,39±8,41, Diyet Önerileri alt boyut puanları ortalama 8,20±2,36, Besin Grupları alt boyut puanları ortalama 18,26±4,53, Sağlıklı Besin Seçimleri alt boyut puanları ortalama 4,35±2,14, Diyet, Hastalık ve Kilo Kontrolü alt boyut puanları ortalama 9,57±3,09 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
All members of society should eat healthily, but university students have particular requirements. ‎They have busy study schedules, eat out more frequently, and are influenced by their peers, just ‎like in the age of independence. They might also favor fast food as a way to save time and ‎money. They are compelled by this entire scenario to consume unhealthy meals like fast food. ‎Therefore, the main objective of this study is to investigate the level of nutritional knowledge ‎among senior students in nursing schools in Baghdad City/Iraq, and the sociodemographic factors ‎affecting their level. The sociodemographic information of the subjects was gathered using a ‎descriptive information form. The questionnaire asked 20 questions items related to nutrition, ‎participants' knowledge of nutrition, and the sources of this knowledge. The mean scores of the ‎participants on the GNKQ-R were 40.39 8.41 for the overall scale, 8.20 2.36 for the sub-‎dimension of dietary recommendations, 18.26 4.53 for the sub-dimension of food groups, 4.35 ‎‎2.14 for the sub-dimension of healthy food choices, and 9.57 3.09 for the sub-dimension of diet, ‎disease, and weight control. Also, the study's findings demonstrated a correlation between ‎sociodemographic characteristics and knowledge levels; knowledge of nutrition is one of the ‎elements impacting people's nutritional status and eating habits as individuals, families, and ‎society. An essential tool for assessing how well-nourished an individual, a group, or a ‎community is nutrition knowledge This study's recommendations include implementing dietary ‎guidelines in childcare facilities, schools, hospitals, and workplaces. Menus at fast food ‎restaurants and restaurants should include a list of nutrition information and calorie counts‏