A bibliometric analysis of women's employment
Kadın istihdamının bibliyometrik analizi
  1. Tez No: 777300
  2. Yazar: SİNEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin amacı kadın istihdamı hakkında literatüre bu zamana kadar nasıl katkılar yapıldığını kantitatif bibliyometrik yaklaşım ile analiz edebilmektir. Kadın istihdamı literatürünün başlıca makaleleri, yazarları, enstitüleri, ülkeleri, dergileri, en çok alıntı yapılmış yazarların cinsiyetleri belirlenmiş, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bağlamında nasıl farklılaştıkları ele alınmıştır. Bildiğimiz kadarıyla daha önce kadın istihdamında bu tarz bir kantitatif literatür taraması yapılmamış ve gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin literatür farklılıklarına bu şekilde bakılmamıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için yazılan yayınların sayısı sürekli artarken gelişmiş ülkelerin yayınları gelişmekte olan ülkelerin yayınlarından her zaman daha fazladır. Gelişmiş ülkeler için yayınlanan makalelerin yayınlandıkları dergiler çoğunlukla sosyoloji dergileri iken, gelişmekte olan ülkelerin dergileri ise ekonomi ve kalkınma temalı dergilerdir. Ülke olarak USA iki taraf için de en çok yayının üretildiği ülke olurken, gelişmekte olan ülkelerde özellikle Güney Afrika gibi gelişmekte olan ülkeler de oldukça dikkat çekmektedir. Enstitü anlamında da gelişmekte olan ülkelerde gelişmekte olan ülkelerin enstitüleri de varken, Dünya Bankası gibi evrensel kurumlar da oldukça etkin yayın çıkarmaktadırlar. Gelişmiş ülkelerde en çok atıfta bulunulan yazarların %75'i kadınken, gelişmekte olan ülkeler için bu oran %50'dir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze how contributions have been made to the literature on women's employment with a quantitative bibliometric approach. Main articles, authors, institutes, countries, journals, and most cited authors' genders of women's employment literature were determined, and how they differed in the context of developed and developing countries was discussed. As far as we know, this kind of quantitative literature review on women's employment has not been done before, and the literature differences between developed and developing countries have not been examined in this way. While the number of publications written for developed and developing countries is constantly increasing, the publications of developed countries are always more than those of developing countries. While the journals in which articles including developed countries are published are mostly sociology journals, the journals of the articles including developing countries are journals with the theme of economy and development. As a country, the USA is the country where the most publications are produced for both, while developing countries such as South Africa, in particular, stand out in the developing countries list. In terms of institutes, while there are institutes of developing countries in developing countries institute list, universal institutions such as the World Bank also publish very effectively. 75% of the most cited authors are women in developed countries, while this rate is 50% in developing countries.