Experiences of professional women who left work after becoming mothers, the case of Turkey
Anne olduktan sonra işten ayrılan profesyonel meslek sahibi kadınların deneyimleri, Türkiye örneği
- Tez No: 777320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de profesyonel meslek sahibi kadınların anne olduktan sonra neden işten ayrıldıklarını anlamayı amaçlamaktadır. İşten ayrılma kavramı, çalışma boyunca bir kişisel seçim eleştirisi yaparak anne olan kadınların işten ayrılma deneyimlerine atıfta bulunmak için kullanılmıştır. Türkiye'deki işten ayrılma tartışmalarına katkı sağlamak üzere profesyonel meslek sahibi kadınlar hedef grup olarak seçilmiştir. İşlerinden ayrılmadan önce profesyonel ve yönetici pozisyonlarda çalışmış 16 katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilerden yola çıkılarak hazırlanan bu çalışmada; (I) profesyonel kadınların anne olduktan sonra işten ayrılma nedenleri, (II) ) işten ayrılmanın annelerin yaşamları üzerindeki etkileri ve (III) işten ayrılma ile annelik ideolojisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular, bu annelerin işten ayrılmasının ardındaki çeşitli sosyal, kültürel ve yapısal nedenlere işaret etmektedir. Hane içi ücretsiz emek ve bakım emeğindeki toplumsal cinsiyete dayalı işbölümünün ve annelerin bakım emeğini sağlaması gereken birincil kişiler olarak atfedilmesinin, mevcut devlet politikaları ve annelik ideolojisiyle pekiştirildiği Türkiye'de, iş-yaşam çatışması profesyonel kadınlar için ciddi bir sorun olup onların ücretli çalışma ve annelik konusundaki önceliklerini sorgulamalarına neden olmaktadır. Çalışan annelerin suçluluk duygusunun daha sonra iş hayatı için nostaljiye dönüşmesi, kadınların profesyonel çalışan ve anne olarak karşılaştıkları çelişkilerin sinyallerini vermektedir. Katılımcılar annelik ve kadının çalışmasıyla ilgili geleneksel değerleri kabul etmezken, işten ayrılma ve 'yoğun anneliğin' benimsenmesi, profesyonel kadınlar için bir kimlik inşa biçimi ve onların işgücü piyasasındaki engellere ve iş-yaşam çatışmasına karşı geliştirdikleri bir strateji olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand why professional women leave work after becoming mothers in Turkey. The concept of opting out is used throughout the study to refer to mothers' experiences of leaving work while making a critique of personal choice. Professional women were chosen as a target group to contribute to the debates on opting out in Turkey. Drawing on the data obtained from semi-structured in-depth interviews with 16 participants who were working in professional and managerial positions before leaving their careers, this study examined: (I) the reasons behind professional women leaving work after becoming mothers, (II) the implications of leaving work on mothers' lives and (III) the relationship between leaving work and motherhood ideology. The findings indicate various social, cultural and structural reasons behind these mothers' leaving work. Especially in Turkey, where the gendered division of labour in unpaid domestic and care work and mothers' socially constructed role as primary caregivers are reinforced by the existing state policies and the motherhood ideology within and beyond the family, work-life conflict is a serious issue for professional women, making them question their priorities over paid work and motherhood. A working mother's guilt that later transforms into nostalgia for working life signals contradictions experienced by women as professional workers and mothers. While the participants do not embrace traditional values regarding motherhood and women's work, leaving work and adopting intensive motherhood becomes a form of identity construction for professional women and a strategy against the barriers in the labour market and work-life conflict.