Ev ve kimlik olgusu bağlamında karavanla yaşam ve seyahat deneyimi: Fenomenolojik bir analiz
Caravan Life and Travel Experience in the Context of Home and Identity: A Phenomenological Analysis
  1. Tez No: 777332
  2. Yazar: SEDA SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Karavanla yaşam ve seyahat deneyimlerinin özünü anlamak ve açıklamak, bu tez çalışmasının temel amacıdır. Bu kapsamda karavanla yaşam ve seyahat deneyimlerinde etkili olan unsurların neler olduğunu, bu unsurların deneyimi nasıl etkilediğini anlamlandırmak; ev olgusuyla ilişkili olarak karavan yaşamı/seyahati deneyiminin, karavancı kimliğini nasıl inşa ettiğini karavancıların bakışından aktarmak hedeflenmektedir. Anlamı keşfetmeye yönelik olarak fenomenolojik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu tezde ele alınan fenomen, karavanla yaşam/seyahat deneyimidir. Bu deneyim, kısa süreli seyahatleri sırasında karavanlarını ev olarak kullanan ya da sabit bir evi olmaksızın tamamen karavanda yaşamını sürdüren karavancıların deneyimini ifade etmektedir. Dolayısıyla bu tez çalışmasında, karavanda yaşamın ortak anlamlarının anlaşılması ve yorumlanması amaçlanmaktadır. Araştırmada katılımcıların deneyimlerine dayalı olarak karavan deneyiminin doğasını açıklayan unsurların“yaşam tarzı olarak karavan deneyimi”ve“bir mekân olarak karavan”şeklinde ikiye ayrıldığı tespit edilmiştir. Deneyim boyutunu“mali gereklilikler”,“iş yaşamı”,“karavanla yaşam/seyahat engelleri”ile“karavan bilgi ve becerisi”oluştururken mekân boyutunda ise karavan“fiziksel”,“sosyal”ve“psikolojik”yönleriyle ele alınmıştır. Yaşam tarzı ideolojisi olarak karavan kimliğini açıklayan unsurların“özgürlük”,“minimalizm”ve şehirden doğaya kaçış“ olduğu anlaşılmış; sosyal kimlik olarak karavancı kimliğinin inşasını temsil eden özelliklerin ise ”toplumsal cinsiyet“, ”içimizdeki ötekiler“, ”karavancı davranışları“, karavancı kalıp yargıları”ve“formel kimlik reddi”olarak adlandırılan unsurlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to understand and explain the essence of caravan living and traveling experiences. In this context, it is aimed to make sense of the elements that are effective in caravan living and travel experiences and how these elements affect the experience; to convey how the caravan living/traveling experience in relation to the home phenomenon constructs the identity of the caravanner from the perspective of the caravanners. Phenomenological research was conducted to explore meaning. The phenomenon addressed in this thesis is the caravan living/traveling experience. This experience refers to the experience of caravanners who use their caravans as a home during their short-term travels or who live entirely in a caravan without a fixed home. Therefore, this thesis aims to understand and interpret the common meanings of living in a caravan. In the research, it was determined that the elements explaining the nature of the caravan experience based on the experiences of the participants were divided into two as“caravan experience as a lifestyle”and“caravan as a place”. The experience dimension consists of“financial requirements”,“work life”,“caravan living/travel obstacles”and“caravan knowledge and skills”, while in the space dimension, the caravan is discussed in terms of“physical”,“social”and“psychological”aspects. It was understood that the elements explaining the caravan identity as a lifestyle ideology are“freedom”,“minimalism”and escape from the city to nature“, while the features representing the construction of the caravanner identity as a social identity are ”gender“, ”others among us“, ”caravanner behaviours“, caravanner stereotypes”and“formal identity rejection”.