Göç edebiyatında dil, kimlik ve kültür sorunsalının karşılaştırmalı edebiyat bağlamında incelenmesi
Examining the problem of language, identity and culture in migration literature in the context of comparative literature
  1. Tez No: 818095
  2. Yazar: YUNUS ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE SİVRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 594
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, hem göç ve göçmen edebiyatındaki dil, kültür ve kimlik problemlerini yazarların eserlerinde nasıl ifade etiklerini hem de dilbilimsel, sosyolojik ve psikolojik değerlendirmelerin yanı sıra yapısal unsurların yarattığı konu ve izleklerin takibini sağlamaktır. Bu çalışmada, Gaye Hiçyılmaz'ın Against The Storm, (Fırtınaya Karşı) ve The Frozen Waterfall (Donmuş Çağlayan), Monica Ali'nin Brick Lane ve Edna O'Brien'ın The Country Girls (Taşra Kızları) adlı eserleri göç olgusu temele konularak dil, kimlik, kültür ve göç ilişkisi bağlamında incelenmektedir. Böylece farklı coğrafyalardan İngiltere'ye göç etmiş ve İngiliz kültürünü kendi içinde içselleştirerek İngilizce eserler veren yazarların eserlerindeki göçmen karakterlerin yaşadıkları çatışmalar, kullanılan izlekler ve işlenen konular, eserlerin yapısal özellikleri, kişi, süre ve uzam üzerinden şekillenen Anlatı Yerlemleri kullanılarak incelenmekte ve eserlerde yer alan göç öncesi ve sonrası toplumsal ve bireysel sorunlar açıklanmakta, göçmenlerin ev sahibi toplum ile gerçekleştirdikleri ilişkileri kültür(süz)leşme kavramı ile irdelenmektedir. Nesnel bir araştırma sonucuna ulaşabilmek ve farklı bakış açılarıyla çözümlemeler yapabilmek adına karşılaştırmalı edebiyat biliminin araştırma yöntemlerine ek olarak göç edebiyatı eserlerini incelemeye kuramsal alt yapı sağlayan, göç olgusunu diğer sosyal bilimlerin elde ettiği verilerle birleştirerek edebiyat eserlerine uygulayan, İbrahim Sirkeci ve Jeffrey H. Cohen'nin geliştirdikleri“Göç Kültürü ve Çatışma Modeli”ni ve Ali Tilbe'nin çeşitli kuramcıların fikirlerini birleştirerek göç edebiyatı eserlerini çözümleme adına geliştirdiği iki düzeyli bir okuma önerisi olan“Göç/Göçer Anlatısı İncelemelerinde Çatışma ve Kültür(süz)leşme”yöntembilimi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how authors address language, culture and identity issues in immigration and immigrant literature. It also seeks to evaluate the linguistic, sociological, and psychological aspects of the subjects and themes through an analysis of the structural elements used. In this study, the works of Gaye Hiçyılmaz's Against The Storm (Fırtnaya Karşı) and Frozen Waterfall (Donmuş Çalayan), Monica Ali's Brick Lane, and Edna O'Brien's The Country Girls (Taşra Kızları) are examined in the context of the relationships between identity, culture and migration. Examining the conflicts faced by immigrant characters in the works of writers who have immigrated to England from various geographical backgrounds and have embraced English culture, this analysis explores the themes, topics, and structural elements of their works. Key concepts of literary analysis, such as character, time, space, and migration, are utilized to deepen our understanding of these works. The concept of (a)culturation is used to analyse the social and individual issues that occur both before and after migration, as well as the challenges faced by immigrants in their interactions with the host society. We used a combination of research methods from comparative literature and insights from various theorists. One such theory we employed was the“Migration Culture and Conflict Model”, developed by Ibrahim Sirkeci and Jeffrey Cohen. This model offers a theoretical framework for examining migration literature by incorporating data from other social sciences. Additionally, we incorporated the methodology called“Conflict and (a)culturation”by Ali Tilbe, which presents a two-level reading approach to analysing migration literature. By using these approaches, we aimed to achieve objective research results and explore the works of migration literature from different perspectives.